Üçocak Beldesi’nde Dicle Nehri’nin ana kaynaklarından biri olan Dibni Çayı üzerine köprü yapılıyor. Yapılacak köprü ile Dibni Çayı üzerinde yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçilmiş olacak.

Burası Üçocak Beldesi Dibni Çayı

Dicle Nehri’nin ana kaynaklarından birini oluşturan ve Asur kitaplarında ismi Subnat olarak geçen Dibni Çayı, tarih boyunca birçok medeniyete tanıklık etmenin yanı sıra bir çok hüzünlü hikayenin yazılmasının da ana karakteri

Özellikle bahar aylarında kar ve yağmur sularıyla coşan Dibni çayı, beldenin önemli kaynaklarından biri olsa da hüzünlü hikâyesi ile günümüzde varlığını sürdürüyor.

1998 yılında hain terör örgütü PKK’ya karşı yapılan “Murat Operasyonunda  kahraman askerlerimiz girdikleri çatışmada bir teröristi etkisiz hale getiriyor. Çatışma sonrasında 7 askerlerimiz Dibni çayından geçmek isterken akıntıya kapılıyor ve 3 şehit veriyoruz. Yine bölge de 2 vatandaş tarlasına gitmek üzere çaydan geçerken, sulara kapılıp hayatını kaybediyor. İşte Dibni çayının en hüzünlü hikayeleri olan bu iki olay, Üçocak Belediye Başkanı Yılmaz Yegül’e “Bu köprüyü yapmamız bizim borcumuz” dedirtti.

İki yerleşim arasında adeta doğal sınır oluşturan Dibni Çayı’nın bir yanında yaşam diğer yanında ise tarımsal üretim sürüyor.

Başkan Yegül, köprüyü yapmalarının bir başka nedenin ise vatandaşların tarlalarına daha rahat gitmelerini sağlamak olduğunu söyledi.