• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7751
 • G. Altın
  398.77
 • T. Altın
  2703.5

Vali Çetin Oktay Kaldırım, kamuoyunda depremden sonra oluşan Elazığlı vatandaşların göç ettiğine dair algıların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Elazığ bırakın göç vermeyi, göç alan bir şehir olacak” dedi.

Elazığ’ı vuran 6.8’lik depremin ardından, devletin tüm birimleri ilk günden itibaren seferber olmuş, Türkiye’nin dört bir yanından yardım yağmıştı. Hızla yaraların sarıldığı Elazığ’da son zamanlarda kamuoyunda yaratılan ve gerçeği yansıtmayan göç iddialarına Vali Kaldırım’dan cevap geldi.

 

“VATANDAŞLARIMIZIN İÇİ MÜSTERİH OLSUN”

Vali Kaldırım Elazığ’ın bir yıl içinde yepyeni bir şehir olarak eskisinden çok daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacağını ve göç alan bir şehir potansiyelini kazanacağını söyleyerek,

“Ağır hasarlı binalarda normalde 30 gün beklenmesi gerekiyor. Listelerin beklenmesi gerekiyor ama İçişleri bakanımız burada talimat verdi bunları beklemeden hasar tespitleri daha yapılırken ödemeler başlandı. Şimdiye kadar da 2 bin 857 vatandaşımıza 16 milyon 566 bin TL’lik ödeme yapıldı. Daha önce hiçbir afette olmamıştı esnaflara dönük ödeme de yapıldı. 111 vatandaşımıza 277 bin 500 TL ödeme yapıldı. Dükkan başına da 2 bin 500 TL ödeniyor. Bu ödemeler halen devam ediyor. Çok hızlı davranıldı. Risk alınarak bunlar yapılıyor. O açıdan müteşekkiriz. Zaten bir simülasyon yapıldı. Yaklaşık 19 bin 500 ağır hasarlı bağımsız bölüme tekabül eden haneye yaklaşık 200 milyona yakın AFAD’dan vatandaşa nakit ödeme yapılacak. Yapılan diğer bütün yardımların yanında battaniye, çadır ve soba bunlar yoğun bir şekilde yapılıyor zaten. Bunların da yükünün nakdi karşılığı 212 milyona tekabül ediyor. Onların yanında bu yardımlar da hızlı bir şekilde yapılıyor. Vatandaşımızın gerek eşyasını gerekse kiralık ev bulma noktasında da bu önemli bir rakam olduğunu düşünüyorum. Burada güzel hizmetler yapıldı ve yapılıyor. Vatandaşlarımızın içi müsterih olsun" diye konuştu.

 

“HER ŞEY PROFESYONELCE YÜRÜTÜLDÜ”

Elazığ’da depremin olduğu ilk anlarda arama-kurtarma çalışmalarının çok hızlı ilerlediğini ve şehir genelinde deprem sonrasında da çalışmaların yine çok hızlı bir şekilde aşama kaydettiğini belirten Vali Kaldırım,

“Bu süreçte eksiklikler yok muydu vardı ama bunlarda sahada hızlı bir şekilde giderildi. Günlük yapılan gerek koordinasyon toplantılarıyla gerekse de sahada alınan bilgilerle karşılaşılan sorunlara hızlı çözümler üretildi. AFAD afet eylem planlarında olmayan birçok uygulama sahada hızlı bir şekilde çözülmüş oldu. İlk saatten itibaren vatandaşa barınma noktasında en temel ihtiyaçlar noktasında bütün hizmetler ulaştırılmış oldu. Arama kurtarma faaliyetleri çok profesyonel yürütüldü. Etraf çember altına alınarak sadece arama kurtarma ekiplerinin çalışabileceği alanlar oluşturularak hızlı bir şekilde enkazlar dan 45 yaralı kurtarıldı. Maalesef 37 kaybımız oldu Allah rahmet eylesin. Ama çok hızlı müdahale edilmiş oldu. Alt yapı olarak hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Sağlık hizmetleri diğer alt yapı hizmetleri kesintisiz bir şekilde iletişimi sağlamış oldu. Hastanelere ulaşan bin 600'den fazla yaralı vardı. Onlar da hiçbir gecikme olmaksızın gerek Şehir Hastanemizde gerekse Fırat Üniversitesi Hastanemizde ve diğer özel hastanelerimizde tedavileri yapılmış oldu" dedi.