• Dolar
  7.4126
 • Euro
  9.0363
 • G. Altın
  441.83
 • T. Altın
  2975.2

Türkiye Kantin İş-Sen Kadın Kolları Genel Başkanı Leyla Yıldırım 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kadınların toplum içindeki rolüne dikkat çeken Yıldırım yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

Kadınlarını yücelten toplumlar ayakta kalır.....

Türkler tarihin en eski devirlerinden itibaren kadına o kadar değer vermişlerdir ki ”Birinci zenginliğin sağlık, ikinci zenginliğin ise iyi bir kadın” olduğunu savunmuşlardır. Asla bir eşya, bir meta olarak kadınlarını görmemişlerdir. Oysa ki eski dönemlerde farklı medeniyetlere mensup milletlerin kadınlarını, köle pazarlarında sattıklarını ve köleleştirdiklerini biliyoruz. Türklerde ise ilk Türk Devletlerinde tek eşlilikten tutun da kadının erkeğin tamamlayıcısı olduğunu, hükümdarın emirnamelerinde “Kağan buyruğu” ifadesinde kağanın hatununun adı kaydedilmezse o emirnamenin geçerli sayılmadığını da görmek mümkündür.

Türk Kurtuluş Savaşı içerisindeki milli mücadele dönemine kadar Osmanlı Devletinin kuruluşundan itibaren kadının toplumdaki yerini, toplumsal değerini devam ettirmiş olan kadın, tarihin her döneminde özellikle milli mücadele döneminde gösterdiği kahramanlıklarla kendini göstermiştir. Türk devletinin yönetim şekli olan Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atılmasında oynadığı rol asla hafife alınmayacak kadar kıymetlidir. Nitekim Türk kadını evinde çocuklarına iyi bir ana, cephedeki askerlerine cephane taşıyan tabiri caiz ise askere çarık, düşmanına karşı da mermi olduğuna hiç şüphe yoktur.

Türk kadınına verilmesi gereken önem; 5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi ile Cumhuriyet ilanından sonra doruğa çıkmıştır. Batılı toplumlarda olmayan hak ve özgürlükler Atatürk’ün Türk kadınına verdiği yüce değer ile taçlandırılmıştır, Türk devlet yönetimine ve kültürüne kazandırılmıştır. Bu tarihten itibaren kadınlar, toplumun her alanında söz sahibi olmaya kendilerini özgürce ifade etmeye devam etmişlerdir.