Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtığı ve Türk gençliğine armağan ettiği tarihi bir gün. Hepimizin bayramı kutlu olsun...

19 Mayıs…

Kuşatılmış bir ülke, bağımsızlık yolunda imkansızlıklar ve çetin şartlar…Milli mücadeleye liderlik edecek, milletin geleceğini belirleyecek kararlı adım….

19 Mayıs 1919’da kurtuluşa atılan adım aynı zamanda tarihi bir cesaret örneğiydi….

 

 

İşgal Altındaki İstanbul’da kalarak milli mücadeleyi başlatmak mümkün değildi. İşgal kuvvetlerine geldikleri gibi giderler diyen Mustafa Kemal Paşa’ya göre direnişin kalbi Anadolu’ydu. Bağımsızlık mücadelesinin önderi olmak için meydan okunacak pek çok tehlike vardı.

Mustafa Kemal Paşa, tüm zorluklara rağmen, milletine güvenerek 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile çıktığı ve Samsun’a ayak basmasıyla Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımı 19 Mayıs'ta atıldı.

 

 

Milli Mücadele destanının ilk sayfasını yazıldığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir 19 Mayıs…..

Atatürk, bağımsızlık ve aydınlanma meşalesini yaktığı bugünü “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak Türk gençliğine armağan etmiştir. Millî mücadelenin 105’inci yılında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve millî mücadele kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Millî değerlerin ışığında Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek koruma görevi emanet edilen Türk gençliğinin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun!