Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Teravih Namazının Camilerde Kılınıp Kılınmayacağına İlişkin Açıklamada Bulundu.

Bakan Koca, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’de mutasyonlu virüs oranının yüzde 75 sevilerine ulaştığına dikkat çeken Bakan Koca, İngiltere varyantının etkili olduğunun altını çizdi.

MUTANT VİRÜS

Mutasyonlu virüs ile ilgili sorulara illişkin Bakan Koca; "Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye'deki oranı şu anda yüzde 75'lere ulaştı. Bütün illerde mutasyon var. Ağırlıklı İngiltere mutantı söz konusu. Bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığın çok yüksek olması. Brezilya ve Güney Afrika varyantı da söz konusu. 2 vaka İstanbul bir İzmir’de var. Mutant giderek arttığı için, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor.”dedi.

BİONTECH AŞISI

Biontech aşısı ile aşılamanın ne zaman başlayacağı sorusuna Bakan Koca; "Biontech-Pfizer aşısı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacak. Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. Sırası gelen ‘Biontech aşısı olmak istemiyorum’ dediğinde yaptırmama hakkı olacak." İfadelerini kullandı.

TERAVİH NAMAZI

İftar ve sahur organizasyonlarına izin verilmeyeceğinin altını çizen Bakan Koca; “Teravihler kapalı olmayacak. Tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar sahur ve iftar gibi yasak.”dedi.