• Dolar
  6.8044
 • Euro
  7.4265
 • G. Altın
  378.2
 • T. Altın
  2155.8

Geçtiğimiz günlerde depremleri önceden bilen Hollandalı Frank Hoogerbeets'ten Türkiye ve İstanbul depremi açıklaması gelmişti. Hoogerbeets Kuzey Anandolu Fayı için de Türkiye’yi uyarmıştı.

Geçtiğimiz günlerde depremleri önceden bilen Hollandalı Frank Hoogerbeets'ten Türkiye ve İstanbul depremi açıklaması gelmişti. Hoogerbeets Kuzey Anandolu Fayı için de Türkiye’yi uyarmıştı.

Denizli'deki 5.5 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan Merkez üssü Elazığ Sivrice olan 5.2 büyüklüğündeki deprem Hollandalı deprem uzmanı Frank Hoogerbeets'in daha önce Türkiye’de yaşanacak deprem uyarıları hakkındaki açıklamaları akla getirdi. İşte “Deprem Kahini” olarak bilinen Frank Hoogerbeets'in yaptığı o açıklamalar…

Hoogerbeets'in ilk tahmini doğru çıkmış ve Güney Amerika ülkesi Ekvador'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Bu tahminlerin ardından Frank Hoogerbeets, 7 ve 9 Mart arasında 6 ila 7 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem beklediğini duyurmuştu. 10 Mart günü Fiji'de Tonga ve Fiji'yi etkileyen 6.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Geçtiğimiz günlerde "Türkiye sıradaki yer olabilir." açıklamasında bulunan Hoogerbeets "Türkiye'de 7 büyüklüğünde bir deprem çok olası. Deprem Orta Anadolu'da da olabilir İstanbul yakınlarında da olabilir." diyerek Türkiye'nin risk altındaki bölgelerden biri olduğunu vurgulamıştı.

Hoogerbeets "Bir sonraki yer Türkiye mi?" sorusuna "Belki de, evet bu mümkün. Mesela Irak ve İran'a bakınca yakın zamanda 7 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Bu kısımda baskı artıyor. Türkiye sıradaki yer olabilir." cevabını vermişti. Ayrıca Hoogerbeets, Rusya'nın Kamçatka ve Japonya''nın açıklarında yer alan bölgede yakın zamanda oldukça büyük depremin meydana gelebileceği ve Türkiye'nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarının da yer aldığı Avrasya deprem hattında sismik faaliyetlerin daha aktif olacağı konusunda uyarılarda bulundu.