• Dolar
  6.7184
 • Euro
  7.2692
 • G. Altın
  347.27
 • T. Altın
  2155.8

Yerli solunum cihazı üretmek için çalışmalara başlayan Selçuk Bayraktar çalışmaya destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Koronavirüsle mücadelede önemli bir etken olan solunum cihazı üretmek için çalışmalara başlayan Selçuk Bayraktar twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Bayraktar'ın açıklamaları şöyle:

Yerli solunum cihazı üretimi çağrımıza destek veren Aselsan, Roketsan ve Havelsan'a teşekkür ediyorum

1000'den fazla cihaz bağışlandı. @SaglikBakanligi 5000 cihaz üretimini başlattığını açıkladı.

Teknoloji takımımız, kaliteli ve hızlı uretim için çalışıyor.

 

 

 

ÇAĞRI GENİŞ YANKI BULDU

BİOSYS firmasının solunum cihazına savunma şirketlerinden destek yağdı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, sosyal meyda hasabından yaptığı açıklamada "Sağlık çalışanlarımıza doğru teknolojik cihazları sağlamak adına BİOSİS firması tarafından geliştirilen yerli yoğun bakım ventilatörleri üretimleri için TUSAŞ ailesi olarak destek olmaya biz de varız" dedi. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de paylaştığı videoda şunları söyledi: ''Ülkemizde de yerlileşme ve millileştirme çalışmaları kapsamında desteklenen teknoloji firması BİOSYS tarafından yerli yoğun bakım ventilatörleri geliştirildi ve pilot üretime başlandı. Selçuk Bayraktar'ın başlattığı kampanyaya ASELSAN olarak BİOSYS firmasına üretim için destek olmaya 250 adet cihaz siparişi verme kararı aldık. Sadece cihaz siparişi vermekle kalmayarak bu konuda üretim yapan tüm yerli ve milli şirketlerimizi teknolojik olarak mühendislik hizmeti ve alt yapı hizmeti olarak destek verme kararı da aldık. Devletimizin yanındayız, milletimizin hizmetindeyiz.'' Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Biosys firması tarafından geliştirilen yerli solunum cihazı üretimini HAVELSAN olarak biz de destekliyoruz" açıklamasında bulundu.

 

 

İLK DESTEK BAYRAKTAR'DAN

BIOSYS firmasını Türkiye'nin gündemine taşıyan isim ise Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar oldu. Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yerli medikal solunum cihazı üretimini desteklediklerini belirterek, şunları söyledi: "Şu anda tüm dünya ülkeleri solunum cihazı eksikliğini gidermek için gelişmiş bir cihaz olan medikal ventilatör üretimlerinin peşine düştü. Son dönemde Türkiye'de uygulanan Ar-Ge politikaları ve destekleri sayesinde ortaya çıkan teknoloji girişimi firması Biosys'in geliştirdiği yerli yoğun bakım ventilatörleri pilot düzeyde üretildi ve ülkemizde başarıyla kullanılıyor. Baykar olarak, Biosys firmasına hızlı üretim için destek olmaya ve 250 cihaz siparişi vermeye karar verdik. Bu cihazları, gerekmesi halinde Türkiye'de kullanılmak ya da ihtiyaç sahibi dost ve kardeş ülkelere gönderilmek üzere devletimizin ilgili kurumlarına hediye edeceğiz. Hep birlikte başaracağız."