• Dolar
  5.835
 • Euro
  6.5573
 • G. Altın
  239.86
 • T. Altın
  1607.7

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanarak Yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunun bazı maddelerinde değişiklikler yapıldı. Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan düzenlemeye ilişkin bir açıklama yapıldı

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanarak Yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunun bazı maddelerinde değişiklikler yapıldı. Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan düzenlemeye ilişkin bir açıklama yapıldı.
 

32.maddede yapılan değişiklik kapsamında;

Araç sahiplerinin adres değişiklerini tescil kuruluşuna bildirme zorunluluğu kaldırılmış olup adres değişikliğini bildirmeyenlere trafik idari para cezası düzenlenmeyecek

Çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması (abartı egzoz) halinde, kanunun 32/3 maddesine istinaden 1.002 ₺ trafik idari para cezası verilecek ve araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilecektir.

Bu aracın mevzuata uygun duruma getirilerek, yaptırılacak tespit muayenesi sonucunun ilgili trafik kuruluşuna ibraz edilmesi için çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmez üzere izin belgesi (ek-33/a) düzenlenerek teslim edilip kayıtlarına şerh düşülecektir.

Bu itibarla, özellikle araçlarının egzozlarında usulsüz olarak yaptırdıkları teknik değişiklik ile gürültü çıkararak vatandaşlarımıza rahatsızlık veren araçlara yönelik il emniyet müdürlüğümüz trafik ekiplerince gerçekleştirmiş olduğumuz denetimlerimiz kararlılıkla devam edecek olup mevzuata aykırı şekilde değişiklik yapıldığı belirlenen araçlara gerekli cezai işlemlerin uygulanacağı hususu Elazığ Emniyet Müdürlüğünden kamuoyuna duyuruldu.