Mülkiyet problemlerine ilişkin çok önemli projeler olduğunu söyleyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı konuşmada, "Büyük müjdelerimiz var. İnşallah ayın 28’inde Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacak" dedi.

Bakan Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar:

“İlk Evim Arsa projesine başvurular 331 bine ulaştı. Konut projesine başvuranlar arsaya da başvurabilirler. İkisi de çıkarsa birini tercih etmek durumundalar. Arsalarda taksitlerde fiyat artışı olmayacak. Taksitler sabit olacak. Aynı anda başvuran çiftlerden biri müracaat ettikleri bankaya gidip başvurusunu çekmek durumunda. Başvuru ücreti de tarafına iade edilecek. Başvuru tarihinde şartları karşılayan vatandaşlarımızın daha sonra taşınması herhangi bir problem oluşturmayacak. Aileden kalan konut hisseleri de müracaata engel teşkil etmiyor. 81 ilin meydanlarına sosyal konut projesi dahilinde TOKİ tırlarını gönderiyoruz. Dileyenler bu tırlarımızı ziyaret edip sorularını sorabilirler. Bu tırlarda vatandaşlar, TOKİ’nin daha önce gerçekleştirmiş olduğu projelerinde sanal gerçeklik gözlükleriyle gezme fırsatı da bulacaklar.”

 

 

"MÜLKİYET PROBLEMLERİNE İLİŞKİN ÇOK ÖNEMLİ PROJELER YAPIYORUZ"

“Mart 2023’e kadar kuralar çekilecek. Noter huzurunda, adaletli bir şekilde yapılacak. Dileyenler yerinde görecek, dileyenler de canlı yayından takip edebilecek. İlk gün ya da son gün başvuran arasında bir fark olmayacak. Kura sonrasında da gerekli işlemler gerçekleştirilecek. Sosyal konut projesinde inşaatları 2 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Depremle mücadelede de önemli bir adım olacak bu bizim için. 250 sektörü tetikleyen bir projeyi hayata geçiriyoruz. İlk etapta doğrudan 100 bin kişilik yeni istihdam oluşturulacak, ikinci etapla birlikte bu sayı 200 bine çıkacak. Şehirlerimizdeki mülkiyet problemlerine ilişkin çok önemli projeler yapıyoruz. Büyük müjdelerimiz var. O müjdeleri de inşallah ayın 28’inde Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacak. O çerçevede de vatandaşımızın mülkiyet sorunlarına ilişkin, imar sorunlarına ilişkin bir irade ortaya koyacak şekilde hareket ediyoruz.”

 

"VATANDAŞIMIZ AİDAT ÖDER GİBİ İŞ YERİNİ KURABİLECEK"

“İlk İş Yerim projesini 7 bölgeye dağıtmaya çalıştık. Şırnak’ta, Hakkari’de, doğuda çok büyük potansiyel var. Oralarda da biz en iyisini yapmak zorundayız. Biz devletiz, 81 ilimizi, 84 milyon vatandaşımızı ayırt etmeden çalışmalar yürütüyoruz. Biz terörden etkilenen o yerleri çiçek bahçesine çevirdik. Biz istiyoruz ki çocuklarımız yeşil alanlar içinde huzurlu şekilde vakit geçirsinler. Bizim 50 metrekarelik de 200 metrekarelik de iş yerlerimiz var. Üzerine kayıtlı iş yeri olmayan vatandaşlarımız bunlar için başvuruda bulunabilecekler. Biz gençlerimize, kendi işinin sahibi olma fırsatını veriyoruz. Vatandaşımız aidat öder gibi iş yerini kurabilecek. O 50 metrekarelik dükkandan sonra belki bir fabrika kuracaklar. İş yeri açma belgesi olmayanlar bu projeye başvuramayacak. İş yeri açma belgesiyle, ustalık belgesiyle gidip başvurulacak. 7 Kasım’a kadar İlk İş Yerim başvuruları devam ediyor. Sonrasında kura süreçleri başlayacak. Orta gelirli vatandaşlar için de çalışmalar sürüyor. Kasım ayı itibarıyla orta ve üst gelirli vatandaşlarımızın isteklerini karşılayacak projeleri de açıklayacağız. Toplumun tüm kesimlerine destek olacak projelerimiz olacak.”