• Dolar
  7.3213
 • Euro
  8.6163
 • G. Altın
  456.52
 • T. Altın
  3090.0

Elazığ'ın Keban ilçesinde, Orta Asya'dan gelen 'kulluk' geleneğini hala sürdüren Nimri köyüne, heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından 'Semah' adlı mermer bir heykel yapıldı.

Mehmet Aksoy tarafından 'kulluk' geleneğinden esinlenerek yapılan 'Semah' heykelinin açılışı yapıldı Düzenlenen açılış törenine Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı ve köy sakinleri katıldı.

 

 

Mehmet Aksoy yaptığı açıklamada,

"En son sergimde Şamanlardan söz etmiştim. Şamanların nasıl bir enerji taşıdığını, nasıl evren ile insan arasında iletişim sağladıklarını anlattım o sergide. Horasan’dan gelen Hacı Bektaşı Veliler, Ağbaba buralara gelmiş yerleşmiş. Onlarda aslında Şaman geleneğinden bir sürü gelenekler var. Hıdırellezler kutlanır burada. Mesela ağacı öpüyorlar Ağababa'da. Toprağı ağızlarına atıyorlar. İşte bu beni cezbeden şey" diye konuştu.

 

 

“HER İNSAN BİRAZ ŞAMANDIR“

Aksoy," Burada üst üste taşlar konmuş, bir işaret gibi bir yerleri gösteriyor. Bütün Dünyada var aslında üst üste konulan taşlar. Mesela bizim köyde de var. Bizim orda Koru diyolar, burada kulluk diyorlar. Yani “Bu arazi bana ait” demek. Benim için dünyada en aktüel şey, bozulan insan doğa ilişkisi. İnsan artık insanlığını unuttu. Teknoloji ilerledikçe her şeyi alt edeceğimize, doğayı yeneceğimizi düşündük. Büyükşehirlerde beton içerisinde yaşıyoruz. Her insan biraz şamandır. Biraz doğa var biraz hasret çeker." diye ifade etti

 

 

Mehmet Aksoy,

"Bende bunu hatırlatmak için, burada eski arkaik bir figürü çekip, günümüze getirdim. Bunun adı Semah. Semah ne demek? Semah dönenlere bakıyorsun, bir eli göğü gösteriyor, bir elide yeri gösteriyor. Buradaki şaman da aslında gökteki enerjiyi yere, yerdeki enerjiyi de göğe çıkaran iletken bir insan. Bu unutulan bir şey, insan kendi enerjisini unutuyor günümüzde. Devamlı makineleşiyor, atıllaşıyor. Elimizi ayağımızı unuttuk. Bu nedenle bu heykeli çok aktüel buluyorum." dedi.

Haber: Neriman Akbaş