Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Elazığlı Salih Turhan’ın “41.Sanat Yılı Anısına Salih Turhan Besteleri” başlıklı kitabı ve Folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık tarafından hazırlanan “41.Sanat Yılı Anısına Salih Turhan’a Armağan” başlıklı kitabı yayınlandı.

Elazığlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Halk Müziği Korosu Sanatçısı, Araştırmacı Salih Turhan’dan ve ona dair 100. yıl logosu ile yazılan iki yeni kitap yayınlandı.

Elazığlı sanatçı Salih Turhan’ın kaleminden çıkan “41.Sanat Yılı Anısına Salih Turhan Besteleri” başlıklı kitapta; 2003-2023 yılları arasında çoğu farklı makam ve tartıma tabii, halk müziği tarzında türkü, Şarkı ve Marş formunda bestelenen eserler yer alıyor.

Kitapta, 153 türkü, 2 şarkı ve 4 kurum marşı da yer alırken, Salih Turhan’ın ifadesi ile “halk müziğinde beste olmaz” diyenlere de cevap anlamı taşıyor.

 

 

Sanatçının ikinci kitabı; “41.Sanat Yılı Anısına Salih Turhan’a Armağan” başlığı ile, Folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık tarafından hazırlandı.

Kitap, Sanatçı Salih Turhan’ın 41 yıllık profesyonel ses sanatçılığının yanında 1982 - 2023 yılları arasındaki sanata dair hayat serüvenini kapsıyor.

Farklı hacimlerde 14 bölüm olarak hazırlanan kitapta, Salih Turhan’ın halk müziği alanında, yazarlık ve eğitim çalışmaları, hatıra yazıları ve fotoğraflar eşliğinde sunuluyor.

Kitapta ayrıca sekiz akademisyen ve araştırmacı tarafından armağan olarak kaleme alınan halk müziğine dair bir makale de yer almaktadır.

Kitap, Halk edebiyatı üzerine araştırma yapan icra ve eğitim kurumları ile bu alanda çalışan icracı, pedagog, akademisyen ve araştırmacılar için önemli bir kaynak özelliği taşıyor.