• Dolar
  6.8223
 • Euro
  7.5691
 • G. Altın
  379.23
 • T. Altın
  2155.8

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne Şiddetli göğüs ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran 73 yaşındaki Hacıgül Karataş'a avuç içinden girilerek anjio uygulandı ve damarına stent takıldı.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne Şiddetli göğüs ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran 73 yaşındaki Hacıgül Karataş'a avuç içinden girilerek anjio uygulandı ve damarına stent takıldı. Şiddetli göğüs ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran 73 yaşındaki Hacıgül Karataş, Uzm. Dr.Onur Taşar tarafından muayene edildi ve tekrar anjiyo uygulanması gerektiğine karar verildi. Karataş’a 1 ay önce kasıktan iki kez anjio olduğu için aynı yerden girilmesini sağlık açısından uygun görmeyen Uzm. Dr.Onur Taşar, alternatiflerin arasından hasta için en uygun giriş yeri ve yöntemi seçerek operasyona karar verdi. Uzm. Dr.Onur Taşar tarafından avuç içinden girilerek hastaya anjiyo uygulandı ve tıkalı damarı açıldıktan sonra damarına stent takıldı. Hasta bir gün takip edildikten sonra taburcu edildi.

 

 

Operasyonu uygulayan Uzm. Dr.Taşar,

“Ülkemizde standart olarak kasık, kol, el bileği, el üstü gibi bölgelerdeki atar damarlardan girilerek kalp anjiyosu ve damar açma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu bölgelerdeki atar damarlar anjio için uygun olmayabiliyor. Bu tür durumlarda alternatif bir giriş yeri olan "ulnar arter distal bölgesi" dediğimiz yeni bir giriş yolu kullanmak mümkün. Şu an dünyada çok az merkezde yapılan ve daha önce ülkemizde yapılmamış olduğunu teyid ettiğimiz bu yolu biz de hastamızda kullandık. Son 1 ayda kasıktan 2 kez anjiyo olduğu için bu yolu tercih ettik ve başarılı olduk. Yöntem diğer giriş bölgelerine göre daha az ağrılı ve güvenli gözüküyor. Bu yöntemi uyguladığımız hasta sayısı yeterli sayıya ulaştığında bilimsel alanda da yayınlayacağız" diye konuştu.