Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Ülkemizde satışı yasak olmasına rağmen denetim yetersizliği ve ihlallere göz yumulması nedeniyle gençlerimizin hayatı tehlikeye atılıyor” dedi.

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, bu yıl Tobacco Exposed (Tütünün Gerçek Yüzü) etiketi ile kutlanan 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, çocukları ve gençleri bekleyen tehlike ile denetimlerin önemine vurgu yaptı. 

“ELEKTRONİK SİGARA MASUM DEĞİL”

Elektronik sigaranın içinde bağımlılık yapacak düzeyde nikotin olduğunu, tütün bulunmamasının bu ürünü ‘masum’ yapmadığını söyleyen Prof. Dr. Açık, “Elektronik sigara, bazı çevrelerin söylediği gibi zararsız değil. Tam aksine tıpkı sigarada olduğu gibi çok sayıda kimyasal içeriyor ve bağımlılık düzeyinde nikotin barındırıyor. Nikotin içeren sıvıyı buharlaştıran bu cihazlar solunum yollarını ve akciğeri olumsuz etkiliyor. Ayrıca yüksek nikotin dolayısıyla artan kalp atışı ve yüksek kan basıncı da kalp-damar rahatsızlıklarına yol açıyor. Üstelik araştırmalar, e-sigara kullanımının özellikle sigara içmeyen gençler arasında geleneksel sigara kullanımını neredeyse üç kat artırdığını gösteriyor” dedi.

“ELEKTRONİK SİGARADAKİ AROMALAR KULLANIMI ARTIRIYOR”

Elektronik sigaraların çocukların ve gençlerin hoşuna gidecek aromalar ile cazip hale getirilmeye çalışıldığını belirten Açık şöyle devam etti; “ABD’de yapılan bir araştırmaya göre genç elektronik sigara kullanıcılarının yüzde 70'inden fazlası, ürünler sadece tütün aromalı olsaydı elektronik sigara kullanmayı bırakacaklarını ifade ediyor. Burada da aslında tütünün tadını, kokusunu sevmediklerini görüyoruz. Elektronik sigarayı farklı aromaları için kullanıyorlar. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tuzaktan kurtarmak için devletlerin ciddi yaptırımlar uygulaması gerekiyor.”

“ÜLKEMİZDE SATIŞI YASAK AMA KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR”

Denetim eksikliği ve uygulamadaki ihlallere dikkat çeken Prof. Dr. Açık, “İçeriğinde tütün olmasa bile elektronik sigara, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında ‘tütün ürünü’ olarak kabul ediliyor. Ülkemizde hiçbir elektronik sigaraya ruhsat verilmiyor ancak yurt dışından kaçak yollarla ülkemizi getirilmesi dolayısıyla kullanımı giderek artıyor. Bu noktada denetim eksikliklerinin giderilmesi ve dumansız hava sahalarında yapılan ihlallere göz yumulmaması büyük önem taşıyor” diye konuştu.

“NARGİLE, 4-5 PAKET SİGARAYLA AYNI ORANDA ZEHİRLİYOR”

Elektronik sigara gibi nargilede de çeşitli aromalar kullanıldığını, bunun da nargile kullanımını artırdığını söyleyen Açık, “İçerisindeki ağır metallerden dolayı bir nargile ortalama 4-5 paket sigarayla aynı oranda zehirlenmeye sebep oluyor. Öte yandan tütünün yol açtığı sağlık sorunlarına ek olarak, ortak kullanımı yaygın olduğundan tüberküloz, hepatit C, uçuk gibi bulaşıcı enfeksiyonlara da davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla nargile kullanımı da ciddi bir halk sağlığı sorunudur” açıklamasında bulundu.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİ BIRAKMAYA DAVET

Açık, Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği adına başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm kullanıcıları sigara, elektronik sigara, nargile ve diğer tütün ürünleri bırakmaya davet etti.