Kanal 23 Ekranlarında yayınlanan Paragraf programının konuğu Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi İrfan Kaygusuz oldu. Kaygusuz Elazığ’da yürütülen pandemi mücadelesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Kanal23 Haber Müdürü Elif Doğan’ın sunumu ile ekranlara gelen Paragraf programının konuğu Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi İrfan Kaygusuz oldu.

VAKA SAYILARI NEDEN ARTTI?

Kaygusuz Elazığ’da hızla artan vaka sayılarına dikkat çekerek Elazığ’daki vaka artışının nedenlerini açıkladı.

Kaygusuz Elazığ’da da vaka sayılarının artışına dikkat çekerek vak sayılarının artmasının nedenlerini açıkladı. Kaygusuz, “Biz ocak şubat aylarında pandemi için ayırdığımız 120 yataklı 4 kliniğimiz vardı. Vaka sayımız o kadar azalmıştı ki tek bir kliğine düşürmüştük 20-25 yataklı bir klinik ile idare ediyorduk. İki hafta öncesine kadar. İki hafta içerisinde 100 binde 250’lilere ulaştık. Burada önemli olarak gördüğüm halkın biraz daha pandemiye alışmış olması diye düşünüyorum. Geçen yıl bu zamanlar dikkat ettiğimiz hiçbir şeye bu son zamanlarda maalesef o kadar dikkat etmiyoruz. Maske kullanımında çok ciddi sorunlarımız var. Karşılıklı iki kişi maske takmadığı zaman hastalığın yüzde 90 ila 95 arasında 15 dakikadan fazla sohbet ederlerse birbirine bulaşıyor ama iki kişinin de maskeli olduğunu düşündüğümüzde bu oran tam tersine dönüyor. Toplu yerlere gitmemek, gittiğimizde de mesafemizi ona göre ayarlamak gerekiyor ama maalesef halkımız buna da dikkat etmiyor. Kendi hastanemizde bir çok tedbir almamıza rağmen hastalarımızız arasında bu mesafeyi bir türlü oluşturamadık. Çay ocakları, cafe, cafetarya buralardan da geri kalmadık mesafeyi ihmal ettik. Maske, mesafe ve temizlik son 3 ayda bana göre biraz gevşedi” dedi

 

 

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI ARTTI

Kaygusuz Elazığ’da ki yoğun bakım doluluk oranlarına de değinerek 15 gün öncesine kadar ilimizde pandemiyi çok iyi idare ettik bir klinikte tek sayılı rakamlar ile hasta sayımız vardı. Yoğun bakımımız yine aynı şekildeydi iki üç hasta ile idare ediyorduk ama bu son 15 günde ikinci servisi açmak zorunda kaldık. İki üç haneli hasta sayısına doğru ilerliyor belki birkaç gün içerisinde bir klinik daha açmak zorunda kalacağız gibi görünüyor. Yoğun bakımlardaki doluluk oranı ülkemizdeki oranla eşit sayılır. Kovid bu hızla ilerlerse diğer sebeplerden yoğun bakımda olan hastalarımızı başka hastanelere nakil etmek durumunda kalacağız. Dedi.