İçinde Bulunduğumuz Ramazan Ayında Vatandaşların En Çok Merak Ettiği Konuların Başında, “Göz Damlası Oruç Bozar Mı?” Geliyor. Bu Sorunun Yanıtını, Op. Dr. Sermal Arslan Verdi.

Üniversal Göz Hastanesi doktorlarından Operatör Dr. Sermal Arslan, göz damlası kullanımının orucu bozup bozmayacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

 

Bazı hastalıklarda göz damlasının kullanılmamasının, körlüğe bile neden olabileceğini söyleyen Arslan; “göz damlaları zorunlu olduğumuz hastalıklarda elzem kullanılması gereken ve kullanılmadığı durumunda körlükle sonuçlanabilmektedir. Örneğin glokom gibi katarakt ameliyatı gibi ameliyatların sonrası kullanılması zorunlu olan göz damlalarımızı kullanmadığımız takdirde sonucu körlüğe kadar gidebilir.” Dedi.

 

Göz damlasının orucu bozmadığını da hatırlatan Op. Dr. Sermal Arslan; “Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun 2005 tarihli kararında belirttiği gibi göz damlası orucu bozmaz. Nedeni ise göze damlattığımız damlanın 1 mililitrenin 20’de 1’i büyüklüğündedir. Göz damlası gözeneklerden buruna kavuşur ve mukozadan kana karışır. Ağız yolu ile bir alım söz konusu değildir ve gıda yerine geçmez dolayısıyla orucu bozmaz"dedi.