Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ayhan Akbulut, HIV virüsünün insan bağışıklık yetmezliği virüsü olduğunu, AIDS’in kazanılmış bağışıklık sendromu anlamına geldiğini ve birçok hastalığın oluşmasına neden olduğunu, bundan dolayı 1 Aralık Dünya AIDS Günü münasebeti ile toplumun bilgilendirilmesi, bu virüse karşı tedbirler alınması, uyarılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Ayhan Akbulut yaptığı açıklamada; "HIV virüsü ya da insan bağışıklık yetmezliği virüsünüm tüm Dünyada ve ülkemizde daha çok cinsel temas ile bulaştığını ve cinsel temasın erkek, bayan, erkek erkeğe şeklinde bulaştığını, çok az ihtimalle özellikle damar içi uyuşturucu kullananlarda, gebe olan annede bu virüs varsa ve tedavi olmamışsa anneden bebeğe bulaşabileceğini, ancak annenin tedavi olması durumunda virüsün bebeğe bulaşması düşük olacaktır. Özellikle bir yerimizde kesik var ise ve bir başkasının virüs taşıyan kanına temas edildiğinde virüsün bulaşabileceğini, sadece başkasının kanı ile değil, ortak tıraş bıçağı, diş fırçası, küpe kullanıldığında da virüs bulaşabilir, çünkü bunların kişiye özel eşya olmasından dolayı başkası ile paylaşılmaması gerekmektedir. Riskli cinsel temaslardan, gerek uyuşturucu, gerekse de damar içi uyuşturuculardan uzak durulması gerekmektedir. Şu anda tüm Dünyada 39 milyon kişide HIV virüsü bulunmakta, 2022 yılında bir milyon üç yüz bin kişi yeni HIV virüsü almakta, bunun yanında tüm Dünyada altı yüz otuz bin kişi HIV- AIDS virüsünden dolayı hayatını kaybetmekte. Dünya genelinde yeni kazanılan HIV virüsünün gittikçe azaldı, 1995 yılında üç milyon iki yüz bin yeni HIV virüsü kazanılırken, 2022 yılında bir milyon üç yüz bin kişinin yeni HIV virüsü kazandı, tedbirlerin yeterince alınması durumunda HIV virüsün bulaşma riskinin gittikçe azalacaktır. Bizim ülkemizin bulunduğu bölgeye bakılacak olursa yaklaşık yüzde 49 oranında yeni HIV virüsü kazanımının arttı, yani Doğu Avrupa ve Orta Asya ya bakıldığında yeni kazanılan HIV virüsünün arttı. Türkiye’de yeni kazanılan HIV virüsü sayısının yıllar içinde gittikçe artmaktadır” dedi.