Fizyoterapist Muhammed Barış, Skolyozun Nedenlerini ve Tedavi yöntemlerini Açıkladı.

Medline Hastanesi Fizyoterapist Muhammed Barış, toplumda yüzde 2-4 arasında görülen skolyoz hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Fizyoterapist Muhammed Barış; “Skolyoz omurganın 3 eksende meydana getirdiği bozuklukların oluşturduğu bir deformitedir. Omurga hem kendi içinde yana doğru bir kayma hareketi yapar aynı zamanda tekrar kendi içinde bir dönme hareketi yapar. Bu durumların mevcut olması bizlere skolyozu düşündürür.’’dedi.

Skolyozun nedenlerini söyleyen Fizyoterapist Muhammed Barış; “Skolyozun nedenleri %80 oranında bilinmiyor. Sebepleri bilinmediği için de çalışmalar bu yönde hala devam etmekte. Ancak travmalar ve travmaların var olması ya da doğumsal gelişim bozuklukları nedenleri arasında söylenebilir. Türkiye’de yapılan bir çalışmada Türkiye’deki görünme oranının %0.2 ile %6 arasında olduğu bilinmekte.”ifadelerini kullandı.

 

 

Hasatlığın belirtilerini anlatarak tedavilerinin mümkün olduğunu söyleyen Fizyoterapist Muhammed Barış; “Hastaların en çok başvurduğu durum omuz boyu eşitsizliğidir. Hastanın omurgasına dıştan baktığımızda kürek kemiğinde de eşitsizlik görürüz buda bizim için skolyoz belirtileri içerisine giriyor. Ülkemizde Skolyozun tedavileri için en yaygın iki tedavi metodu uygulanmakta. Bunlardan birisi hastanelerdeki fizyoterapi uygulamasıdır. İkincisi ise Türkiye’de son 10 yılda popüler olan şiroterapi metodudur. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki klasik fiziktedavi ile birlikte uygulanan şiroterapi yöntemi Skolyozda %90 oranında bir başarı oranı sağlıyor.”dedi.