Yöresel lezzetlerden biri olan yemlik otu sevilen ve aranan bir bitki… Peki yemlik otu tam olarak nedir? Nasıl yenilir ve yemlik otunun faydaları nelerdir? İşte lezzetiyle dillere destan olan yemlik otu…

Tüketimi ve faydaları çok eskiye dayanan yemlik otu oldukça çok faydası bulunan ve lezzeti ile sofralarda yer tutan aynı zamanda otların padişahı olarak bilinir. İlkbaharda özelikle de Nisan Mayıs aylarında sıkça bulabileceğiniz yemlik otu hem damağınıza hem de sağlığınıza etki edecektir. İskorçina familyasına ait olan yemlik otu, yaygın olarak yemeği yapılan, kökünden çiçeğine kadar her dokusu kullanılabilen şifalı bir bitkidir.

Bitkinin en önemli özelliği ise kökünde, yaprağında ve çiçeğinde bulunan panzehir etkisidir. Bazı yörelerde yılan sokmasına karşı yaprağın öz suyu uygulanır. İçeriğindeki folik asit nedeniyle özellikle hamile ya da hamile kalmayı düşünenlere önerilir.

Yemlik Otu Nerelerde Yetişir?

Üç çeşit yemlik otu vardır. Çayır yemliği, tarla yemliği ve dağ yemliği…

Çayır yemliği, sadece sulak yerlerde yetişir. Tadı oldukça güzeldir.

Tarla yemliği, ekilip biçilen tarla alanlarında yetişir.

Dağ yemliği, dağlık alanda yetişir ve asıl şifa sağlayan türün bu olduğu bilinir.

 

 

Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir?

Halk arasında padişah otu olarak bilinen yemlik otunun birçok faydası bulunmaktadır.

*Yüksek oranda demir içeriğine sahip olan yemlik özellikle kansızlık problemi olanlar için önerilir.

*İçeriğinde yer alan antioksidan vitamin ve mineraller vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırır. Toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve aynı zamanda vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

*A vitamini açısından zengin bir kaynak olan bitki, göz sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Gece körlüğü gibi göz problemlerinin tedavisini destekler.

*Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim siteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar ve kabızlık gibi problemlerin tedavisini destekleyici rol oynar.

*İçeriğinde yer alan fenol bileşenler iştah açıcı özelliğe sahiptir. Kilo almak isteyenler için önerilen bir besindir.

*Yüksek kalsiyum içeriği kemik ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

*B vitaminlerinden zengin olan yemlik bitkisi, saç ve tırnakların gelişimini destekleyerek sağlığını korur ve yaşanan sorunların tedavisini destekleyici rol oynar.

*Yaraların daha hızlı iyileşmesine destek veren bitki düzenli olarak tüketildiğinde cildin canlılığını korur. Ciltteki sivilce izlerini ve lekelerini tedavi edici etkiye sahip olan yemlik otu cildin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar.

*Kolesterolü düzenler ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini minimuma indirir.

*Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan yemlik düzenli tüketildiğinde tansiyonu düşürür.

*Migren ağrısının tedavisindeki desteği de yemlik otunun faydaları arasında yer alır.