CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü‘ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü‘ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Çekil, “Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE ŞİDDET SARMALINA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ”

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil yaptığı açıklamada; “Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü. Bu nedenle örgütümüzle birlikte, 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz. Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikayesi var. Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatör, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını “kelebekler” olarak yazdıracak üç kız kardeş, yaşananlara “Dur!” demek için mücadele meşalesini yaktı. İşkencelerin ayyuka çıktığı bir süreçte, örgütlenmenin tek çözüm olduğunun bilinciyle hareket ettiler. Direnişin simgesi olan “Mirabal Kardeşler” defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra, takvimler 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde; üç kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar, sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar. Diktatör, “kelebekler”den kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgâra dönüştü ve diktatörlüğü yıktı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti. Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. “Kelebekler”in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ”

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil yaptığı açıklamada; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. “YaşamHak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık” dedi.

“İKTİDARA GELDİĞİMİZDE, YOL HARİTAMIZ HAZIR”

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil yaptığı açıklamada; “İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük mücadelesini verdiği Aile Destekleri Sigortası’nın hayati önem taşıdığına vurgu yapan Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, açıklamasında şunları söyledi: “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun mücadelesini verdiği ve iktidarımızda bir hak haline gelecek olan Aile Destekleri Sigortası’nın kadınların ve ailelerin yaşamına neler katacağını mahallelerimizde anlatacağız. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Kadın Kolları olarak tüm mahallelerimizi gezerek iktidar yürüyüşümüzde hemşehrilerimizin en büyük desteğini alacağız. Sloganımız ve düsturumuz “Hep birlikte Umudu Taşıyalım!” Bu duygu ve düşüncelerle bizlere destek sunan değerli hemşehrilerimize en derin selam ve saygılarımızı sunuyoruz.” Dedi.