DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz kararını değerlendirdi. Faiz artışını doğru yönde atılmış adımlar olarak değerlendiren Kangal, nihai hedefin düşük faiz olması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası politika faizini beklentilere paralel 5 puan artırarak yüzde 30'a çıkardı.

Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Av Mehmet Kangal Merkez Bankası’nın kararını değerlendirdi.

Merkez Bankası tarafından birkaç aydır gerçekleştirilen faiz artışlarını doğru yönde atılmış adımlar olarak değerlendirdiklerini söyleyen Mehmet Kangal; “Bu uygulama, enflasyonla mücadelenin ciddiye alındığını gösterme açısından, özellikle yabancı sermaye sahipleri nezdinde olumlu değerlendirilecek ve TL üzerinde kısmen yukarı yönlü etki yaratacaktır.”  Dedi.

Kangal, yüksek enflasyonist ortamda bir süre daha yüksek faizi enflasyonla mücadele için gerekli gördüklerini söylerken, nihai hedefin düşük faiz olması gerektiğini vurguladı.

Kangal açıklamasında; “Bu kararların yanında geri kalan doğru politikalar uygulanmaz ise, ülkede hem yüksek faiz, hem yüksek kur, hem de yüksek enflasyon olur ki, işte o zaman bu durumun altından kalkamayız.” İfadelerini kullandı.

Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Mehmet Kangal İktidara seslenerek; “Genel Başkanımızın seçim öncesindeki tüm uyarılarına rağmen neden kendi hırsınızla hareket edip akıl dışı ekonomi politikalarında ısrar ettiniz, neden kendi iktidarınız uğruna millete bu yoksulluğu yaşattınız?” İfadelerini kullandı.