• Dolar
  7.8436
 • Euro
  9.1626
 • G. Altın
  474.61
 • T. Altın
  3175.1

CHP Elazığ İl Kadın Kolları İstanbul Sözleşmesine ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP İl Binasında gerçekleştirilen açıklamada İl Başkanı Ayten Çekil İstanbul Sözleşmesin önemine değindi.

 

 

Başkan Çekil yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

‘‘Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsa birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti, psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti.

 

 

İstanbul sözleşmesinin 4 temel hedefi olduğunu vurgulayan Başkan Çekil:

Birincisi kadına karşı şiddetin önlenmesi için devletin tedbirler alması gerektiğine işaret etmektedir.

İkincisi eğer karşı şiddet hala devam ediyorsa kadın-erkek eşitsizliği sürüyorsa devletin kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir.

Üçüncü adımda ise şiddet önlenmediyse kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Dördüncü ve son adımda ise sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi hayatın her alanında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir.

 

 

Sözleşmenin içeriğinden bahseden Başkan Çekil:

Sözleşme hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmiyor; çünkü tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçlıyor.

Sözleşme kadınların beyanı nedeniyle erkeklerin delilsiz olarak cezalandırmıyor. Sözleşmeye göre kadının beyanıyla yalnızca kadın için acil koruma tedbirleri alınması öngörülüyor.

Sözleşme toplumu cinsiyetsizleştirmiyor aksine hiç kimsenin cinsiyetinden ötürü ikinci sınıf insan muamelesi görmemesini teminat altına alıyor.