• Dolar
  5.8249
 • Euro
  6.6499
 • G. Altın
  267.81
 • T. Altın
  1764.9

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, "Tesis ettiğimiz ve adeta gözümüz gibi koruduğumuz istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye, adeta küllerinden yeniden doğmuştur." dedi. Öte yandan Türkiye dış politikada destan yazmaktadır ifadelerine yer veren Erdoğan, "Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok ama Suriye'den bize gelecek terör saldırılarına karşı tavrımız kesindir." açıklamalarında bulundu. Ayrıca Erdoğan, Fırat'ın doğusuna yönelik beklenen operasyon hakkında, "Sayın Trump'la yaptığımız telefon görüşmesi, gerek diplomasi ve güvenlik birimlerimizin temasları, gerekse Amerikan tarafından yapılan açıklamalar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti, tabi bu ucu açık bir bekleme süreci değildir." dedi.

Cumhurbaşkanı , Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni'nde gündeme dair flaş açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"TÜRKİYE BUGÜNLERE KOLAY GELMEMİŞTİR"
Sadece ilk 500 kuruluşumuz, toplam hizmet ihracatımızın yarısından fazlasını gerçekleştirmiştir. Türkiye bugünlere kolay gelmemiştir. Özellikle 2.Dünya Savaşı'nın öncesinde ve sonrasında gözle görülür bir içe kapanma ve gerileme dönemi yaşanmıştır. Milletin baskısı ve zorlamasıyla demokrasiye geçildikten sonra bir yükseliş ve büyüme hamlesi başlamıştır. Şehir Başbakan Adnan Menderes ile başlayan bu dönem kaos içindeki 1970'li yıllarda kaybolmuştur. Özal'ın 1980'lerde uygulamaya koyduğu Türkiye'yi dünyaya açma çabaları 1990'ların koalisyon karmaşasında aynı akıbete uğramıştır.

"TÜRKİYE ADETA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU"
Tesis ettiğimiz ve adeta gözümüz gibi koruduğumuz istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye, adeta küllerinden yeniden doğmuştur. 2013 yılında IMF'ye olan borcu sıfırladık. Şu anda bizim IMF'le bu noktada herhangi bir ilişkimiz kalmadı, bitti o dönem. Dışarıdan dayatılan formüllerle, bedeli kurşun gibi ağır olan borçlanma yönetimini de bir kenara bıraktık.

EKİM AYINDA 7 BİN 160 YENİ ŞİRKET KURULDU
Geçtiğimiz 16 yılda Türkiye, ortalama yüzde 5,7 büyüdü. Ekim ayında 7 bin 160 yeni şirket faaliyete geçerken, bin 235 şirket de faaliyetini sonlandırdı. Cari işlemler dengemizde ciddi iyileşme dikkat çekiyor.

Biz ülkemize güvendik, güvendikçe, milletimize ram oldukça başarıların yağmur olup Türkiye'nin üzerine yağdığını gördük. Cari işlemler dengemizde de ciddi bir iyileşme dikkat çekiyor. Türkiye, demokrasisiyle, ekonomisiyle, güvenliğiyle hedeflerine doğru kararlılıkta yürümeye devam etmektedir."

Geçtiğimiz aylarda yaşanan kur-faiz-enflasyon merkezli dalgalanmayı birileri milletimizin moralini bozma, umudunu kırma vesilesine dönüştürmeye çalışıyor. Halbuki sadece ekim ayında açılan ve kapanan şirket sayısına baktığımızda, önceki yıllardan çok daha olumlu bir orana ulaştığımızı görüyoruz.

SATIN ALMA PARİTESİNE GÖRE DÜNYANIN 13. BÜYÜK EKONOMİSİ HALİNE GELDİK
Türkiye kendine güvendikçe, bilhassa iş dünyasının önünü açtıkça bölgesinde gücü ve itibarı artan bir ülke haline geldi. Türkiye son 16 yılda, yılda ortalama 5.7 büyüdü. Satın alma paritesine göre dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldi. Tesis ettiğimiz ve adeta gözümüz gibi koruduğumuz istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye, adeta küllerinden yeniden doğmuştur. Cari işlemler dengemizde ciddi iyileşme dikkat çekiyor.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİMİZ YAKLAŞIK 92.5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
Önümüzde 500 milyar dolarlık ihracat hedefi olduğunu unutmayalım, bunun aktörleri karşımızda. 174 ayrı ülkeye ihracat gerçekleştiren 36 bin 630 firmayı tebrik ediyorum. Merkez Bankası rezervlerimiz yaklaşık 92.5 milyar dolara ulaştı.

Zaman zaman yanlış iddialarla istismar edilen bireysel krediler konusunda da ülke olarak biz gayet iyi durumdayız. Büyük ve güçlü ülkeyi sizlerle birlikte inşa edeceğiz.

"KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK"
Türkiye dış politikada destan yazmaktadır. Bizim kimsenin hakkında hukukunda, toprağında gözümüz yok. Fakat bizim Suriye'den gelecek saldırılara karşı tavrımız kesindir. Dün Ruhani'ye de bunu belirttim. Güvenlik konusunda asla taviz veremeyiz. Suriye'de devam eden hadiseler hem insani hem de güvenlik boyutuyla ülkemizle doğrudan ilişkilidir.

"DEAŞ'I TEMİZLERİZ DEDİK"
Trump bana siz DEAŞ'ı temizler misiniz diye sordu. Temizleriz dedik ve lojistik destek vermelerini istedik. Sonrasında ise çekilmeye başladılar. Gerek Rusya gerek İran'la birlikte bölgede attığımız adımların hedefi, güvenliği tesis etmektir.

"HEPSİ TÜRKİYE'YE İNANIYOR"
(Suriye) Samimi olan Arabı Kürdü Türkmeni hepsi ne diyorlar, 'Türkiye gelsin' Niçin? Çünkü Türkiye'ye inanıyorlar, Türkiye'ye güveniyorlar. Suriye topraklarını huzura kavuşturma işini bizzat üstlenmek mecburiyetinde kaldık.

FIRAT'IN DOĞUSUNA OPERASYON
Sayın Trump'la yaptığımız telefon görüşmesi, gerek diplomasi ve güvenlik birimlerimizin temasları, gerekse Amerikan tarafından yapılan açıklamalar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti, tabi bu ucu açık bir bekleme süreci değildir.

"PKK/PYD VE DEAŞ'I ORTADAN KALDIRACAK BİR HAREKAT TARZI İZLEYECEĞİZ"
Önümüzdeki aylarda Suriye sahasında hem PKK/PYD unsurlarını hem de DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldıracak bir harekat tarzı izleyeceğiz. Bunun bilinmesi lazım.

"ÜMİT VERİCİ SÖZLERİ ABD YÖNETİMİNDEN DUYMAYI BAŞARDIK"
Nihayet geçtiğimiz günlerde bu konuda şu ana kadar ki en açık ve ümit verici sözleri Amerikan yönetiminden duymayı başardık. Atalarımız, 'Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş' der. Biz de geçmişteki kötü tecrübelerimiz sebebiyle bu sözleri memnuniyetle bir o kadar ihtiyatla karşılıyoruz.

.