• Dolar
  5.8249
 • Euro
  6.6499
 • G. Altın
  267.81
 • T. Altın
  1764.9

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreninde konuştu…

Cumhurbaşkanı , TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan konuşmasında kritik mesajlar verdi.

işte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar;

TÜBİTAK ile TÜBA'yı ülkemizin bilimsel araştırma havuzunun gelişmesine katkısından dolayı tebrik ediyorum. 30 Haziran 2018 tarihinde kaybettiğimiz Fuat Sezgin Hocamız sadece ülkemizin yetiştirdiği en başarılı ilim insanlarından biri değildi. Ülkenin istikbali için emek veren gerçek bir vatanseverdi. 2016 yılında ahirete uğurladığımız Halil İnalcık hocamızı da rahmetle yad ediyorum.

Bilim ve teknolojiden mahrum bir kalkınma çabasının menzile varması mümkün değildir.

"BM'DE ADALET DİYE BİR ŞEY YOK!"
Manevi hazinelerinden kopuk yürüyen bilimsel çalışmalar eksik kalacaktır. İslam dünyasının kaynakları sömürülmüş, sınırları çıkar hesapları üzerinden yeniden çizilmiştir. İslam coğrafyası o büyük oyunun malzemesi yapıldı. Yeni sistemde Müslümanlara söz söyleme hakkı tanınmamıştır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de Birleşmiş Milletler'de de adalet diye bir şey beklemeyin, aramayın, yok böyle bir şey.

"ONUN İÇİN 'DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR' DİYORUM"
Müslümanlara ne kendi gelecekleri, ne de insanlığın ortak meseleleri hakkında söz söyleme hakkı tanınmamıştır. 1,7 milyar nüfusa sahip İslam dünyasının, BM Güvenlik Konseyinde bir tane bile daimi üyesinin bulunmaması işte bu çarpıklığın bir sonucudur. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' diyorum.

"ARTIK KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİİ VAR"
Adeta öğrenilmiş çaresizlik sendromu ile karşı karşıyayız. Bu durumun değişeceğine yürekten inanıyorum.

Türkiye son 16 yıldaki hamleleriyle, asırlardır kendisine ve medeniyetine giydirilmeye çalışılan bağımlılık gömleğini parçalamıştır.

Artık kendi ayakları üzerinde duran Türkiye Savunma Sanayii var.

"İKNA ODALARI KURULAN ÜNİVERSİTELERDEN BİLİM İNSANI ÇIKMAZ"
Kapısına ikna odaları kurulan üniversitelerimizden ne bilim, ne alim, ne de dünya çapında araştırmacılar çıkar. Üniversitelerimizi o hizipçi, içi kof zihniyetin cenderesinden kurtarmak için büyük çaba sarfettik.

"TÜRKİYE ARTIK BİLİMSEL ARAŞTIRMALARDA SINIR TANIMIYOR"
Öğrencilerin vakitlerini kavgalarla geçirdiği bir üniversite atmosferinde Fuat Sezgin'ler, Aziz Sancar'lar hayat bulamaz. Türkiye artık bilimsel araştırmalarda sınır tanımıyor. Uzaydan kutuplara kadar her noktada çalışmalar yürütüyoruz. Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyeti ülkemizin ürettiği verilerin korunmasına aynen göstermek durumundayız. Bugün siber saldırılar ve açıklar, devletin güvenliği ile kişi mahremiyetini ihlal eden en büyük tehditlerdendir.

"AHTAPOT YAZILIMIMIZ NATO TATBİKATINA DAHİL EDİLDİ"
Geliştirdiğimiz 'Ahtapot' yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO tatbikatına dahil edildi. Bir hayali gerçekleştirip Uzay Ajansı'nı kurduk. Ülkemizi uzay araştırmaları ve teknolojisinde süper lige taşıyacak tarihi bir adım attık.

.