• Dolar
  5.7769
 • Euro
  6.5763
 • G. Altın
  261.67
 • T. Altın
  1762.4

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen TÜGVA Olağan Genel Kurulu'nda gençlere seslenen Başkan Erdoğan, "Türkiye'nin 2053 ve 2071 vizyonlarını oluşturma ve hayata geçirme vazifesini sizlere emanet ediyorum." dedi ve ekledi: Sizlere herkese karşı muhabbetinizi en az hayalleriniz, kariyer hedefleriniz kadar geniş tutmanızı tavsiye ediyorum. .

Başkan , Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Gençlik Vakfı () Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sizler bizim iftihar kaynağımızsınız. Türkiye'nin 2053 ve 2071 vizyonlarını oluşturma ve hayata geçirme vazifesini sizlere emanet ediyorum. Hamdolsun son devletimizi, cumhuriyetimizi nice badirelerden kurtararak bugünkü seviyesine getirdik.

BİZE KİBİR YAKIŞMAZ
Bizler millet olarak daima tarihin öznesi olduk. Hedeflermizi büyük kılan, sahiplendiğimiz misyonu sınırlandırmamış olmamızdır. Milletimizin hakimi değil, sadece ve sadece hizmetkarı olduk. Bize gurur ve kibir yakışmaz. Karşımdaki gençliği tevazu ehli olarak görüyorum.

COĞRAFYAMIZDA BAŞI SIKIŞAN KALBİNİ VE YÜZÜNÜ TÜRKİYE'YE ÇEVİRİYOR
Coğrrafyamızda başı sıkışan, can ve mal güvenliği tehdit altında giren herkes, kalbini ve yüzünü Türkiye'ye çeviriyor. Dünyanın en zengin ülkeleri sığınmacılara vebalı muamelesi yaparken biz soframızı milyonlarcası ile paylaşıyoruz. Irkçılık, İslam nefreti gibi hastalıklar hızla yayılırken biz yaratılanı severiz yaradandan ötürü diyerek yola devam ediyoruz. Sizlere herkese karşı muhabbetinizi en az hayalleriniz, kariyer hedefleriniz kadar geniş tutmanızı tavsiye ediyorum.

HİÇBİRİMİZE DURMAK, DİNLENMEK YOK
Ülkemizde geleceğini başka yerlerde arayan tek gencimiz kalmayana kadar misyonunuzu yerine getirmiş olamazsınız. Kendi medeniyet köklerinden habersiz hiçbir gencimiz kalmayana kadar hiçbirimize durmak, dinlenmek yoktur.

RABBİME NE KADAR HAMD ETSEM AZDIR
Kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan 'ben varım' diyen sizler gibi yol arkadaşlarına sahip olduğum için Rabbime ne kadar hamd etsem azdır. Ali Fuat Başgil Gençlerle baş başa kitabının giriş bölümüne çarpıcı iki ikazla başlar. Birincisinde çalış, namerde muhtaç olmak ölmekten beterdir der. İkincisinde ise gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir der.

YILGINLIK, MASKELİ BİR TEMBELLİKTİR
Ali Fuat Başgil'in eserinin sonunda bir takım tavsiyelerde bulunuyor. Bazıları şunlar: 'Çalışmak için her gün her saat her yer ve her köşe müsaittir. Belli bir günde yapman gereken işi bu görevleri ertesi güne bırakma. Dikkatin ve kuvvetin zayıflamasın. Belli bir zamanda tek bir işe yoğunlaş. '
Yarıda kalan iş başlanmamış demektir. Bir işe başlamadan üzerinde ne yapacağını düşünüp kararlaştır. Yılgınlık, maskeli bir tembelliktir.

KÜÇÜK İHMALLERDEN BÜYÜK ZARARLAR DOĞAR
Önüne çıkan güçlükleri önce parçala, sonra her bir parçayı ayrı ayrı yenmeye çalış. Her gün aynı saatte çalışmaya otur. Yorulursan dinlenmek için işini değiştir. Sebat et. Aynı noktaya düşen damlacıklar mermeri bile deler. Herhangi bir şeyi küçümseyerek ihmal etme. Küçük ihmallerden büyük zararlar doğar.

EN YENİ FİKİR, ESKİ BİR FİKRİN YENİ ELBİSE GİYMİŞ HALİDİR
Hocam bana öyle derdi 'oğlum aynanın karşısına geç konuş, kekemelik bile ortadan gider' derdi. Güzel bulduğun edebi parçaları ezberle. Kelime haznen gelişir, hafızan kuvvetlenir. En yeni fikir, eski, bir fikrin yeni elbise giymiş halidir.

.