• Dolar
  7.6604
 • Euro
  8.9115
 • G. Altın
  458.49
 • T. Altın
  3120.8

İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantıları 4’üncü oturumunda yaşanan gerginliğin ardından MHP grubundan açıklama geldi.

İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantıları 4’üncü oturumunda, Elazığ Jeotermal Kaynak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili gündem maddeleri görüşülürken, MHP’li gruptan tepkiler yükselmişti. Yaşanan tartışmanın ardından, MHP’li gurup toplantının ikinci oturumuna katılmamıştı.

 

DİLEK: “BİZİ MHP OLARAK BURADA YOK SAYIYORLAR”

MHP'li İl Genel Meclis Üyeleri, bugün Meclis’te yaşananlara dair bir açıklamada bulundu. MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek açıklama yaptı. Dilek, “Cip tarafında Termal Organize Sanayi Kurumu ile ilgili bir konuydu. Bizim açımızdan, incelediğimiz de yeterli bilgileri alamadığımız için bizim açımızdan onaylayabileceğimiz bir şey değildi. Fakat burada 5 kişilik bir mütevelli heyeti il Genel Meclisinden. Arkadaşlar orda kendi aralarında oturmuşlar. Hiç nezaket gereği olarak, ne bilgi verme ne sorma ne de bir şey yapma, hiçbir şey yapmadan usulsüz bir şekilde biz aldım bir yerden diyerek zikrederek mecliste oylamaya sunuldu. Bizde konu ile ilgili bir açıklama yapalım dedik, ona da müsaade etmediler. Bazı arkadaşların sinirleri de gerildi. Bizi MHP olarak burada yok sayıyorlar. Yok, hükmündeyiz biz.  Varlığımız yokluğumuz yok. Biz siyasi partiyiz, buna müsaade etmeyeceğiz. Biz kanun çerçevesinde iç tüzüğe uyarak gerekli itirazlarımızı yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz. Usulsüzlükler diz boyu ve bunlara el atılması lazım. Buradan sayın valime sesleniyorum. Lütfen burada olan biteni takip edin. Burada keyfiyat var. Meclisin işleyişi hakkında bizim sıkıntılarımız, şikayetlerimiz var. Usulsüzlükler diz boyu gidiyor. Bunların Elazığ nezdinde gündeme gelmesini istiyoruz. Sayın valimin bu işle ilgilenmesini istiyorum” dedi.

 

“KENDİLERİ DIŞINDA BİLGİ EDİNME HAKKI KİMSEDE YOK”

Dilek açıklamasının devamında,

“Meclise 5 dakika ara verildi, meclise sonra kimse bizi davet etmedi. Davet edilmiş olsaydık icabet ederdik. Biz oraya geldik, sizlerde oradaydınız. Arkadaş meclis devam ediyor dedi, meclis devam ediyorsa devam edin biz yokuz burada. Şimdi orada esas olan hadise şu; başta yapılması gerek. Önerge ve isimlerin belirlenmesi yapılmadığı için 2. Oturumda onu yasallaştırmak için böyle bir teşebbüste bulundular. 2.sinde bizim hiçbir bilgimiz yoktu. Müteşebbis heyetle ilgili bizden hiçbir bilgi alınmadı. Her zaman olduğu gibi kendi kafalarına göre. Buranın sahipleri kendileriymiş gibi kendi kafalarına göre davranıyorlar. Buranın sahibi yok. Kendileri dışında bilgi edinme hakkı kimsede yok. Bunun için buradan sayın valime söylüyorum; Elazığ’da birlik, beraberlik, kardeşlik ruhu estirilecekse bu böyle olmaz.  Sayın valim bu işe bir el atın, atmıyorsunuz da biz bu mecliste bu şekilde çalıştıramıyoruz. Çalışma alanımız sınırlı. Saldıranlar bağıranlar çağıranlar var. Biz hukuki bir mücadele veriyoruz orada. Orada usulsüzlük var o usulsüzlüğün düzelmesi lazım. Konu ile ilgili bilgisi olan varsa bilgilendirsin. Fakat adamlar susturmak için biz böyle yaptık istersen kabul edersiniz isterseniz etmezsiniz diyor” ifadelerine yer verdi.

 

“AMACIMIZ KAMUOYUNU HER KONUDA BİLGİLENDİRMEK”

Muhalefet haklarını kullandıklarını söyleyen Dilek,

“Madde hakkında grup olarak söz alamadık. Kendileri de yaptıklarının yanlış olduğunu biliyor. Sonra bu ihale şaibelere çok açık. Adrese teslim işler var. Şart namelere bakın. Burada güven yıktırılmıştır. Çünkü her konuda muhalefeti uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Bizim amacımız kamuoyunu her konuda bilgilendirmek. Elazığ duydun görsün. Kamuoyu duymasın diye geçen gün mikrofonları kapattılar, bugünde yaşanan hadiseyi gördünüz. Ama bu millet bize oy verdi. Oyumuza oranla temsil hakkımızı, muhalefet hakkımızı kullanmak istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Bizi engelliyorlar. Sayın valime buradan sesleniyorum. Çok acil bu işe bir çözüm bulsun. Sorunlar yığılarak devam ediyor. Hallettiklerini zannediyorlar, bir arpa boyu yol ilerlemedik” diyerek açıklamasını sonlandırdı.