Fransa Cumhurba┼čkan─▒ Emmanuel Macron, Br├╝kselÔÇÖdeki NATO ZirvesiÔÇÖnde ABD Ba┼čkan─▒ Donald TrumpÔÇÖ─▒n NATO savunma b├╝t├žesine katk─▒y─▒ gayri safi yurti├ži has─▒lan─▒n (GSY─░H) y├╝zde 2ÔÇÖsinden y├╝zde 4ÔÇÖ├╝ne ├ž─▒karma teklifini olumsuz yan─▒tlay─▒p, TrumpÔÇÖ─▒n sert ┼čekilde ele┼čtirdi─či AlmanyaÔÇÖya destek ├ž─▒kt─▒.
Fransa Cumhurba┼čkan─▒ Emmanuel Macron, NATO ZirvesiÔÇÖnde ge├žen iki g├╝n├╝n ard─▒ndan bas─▒n toplant─▒s─▒nda sorular─▒ yan─▒tlad─▒. Toplant─▒da ABD Ba┼čkan─▒ Donald TrumpÔÇÖ─▒n NATO savunma b├╝t├žesine katk─▒y─▒ gayri safi yurti├ži has─▒lan─▒n (GSY─░H) y├╝zde 2ÔÇÖsinden y├╝zde 4ÔÇÖ├╝ne ├ž─▒karma teklifini olumsuz yan─▒tlayan Macron, NATOÔÇÖnun 2024 hedeflerine ula┼čma yolunda 2014 y─▒l─▒nda NATO Galler zirvesinde ├Âng├Âr├╝len y├╝zde 2ÔÇÖlik b├╝t├že ile devam edeceklerini duyurdu. Savunma harcamalar─▒nda olu┼čan tehditleri inceledikten sonra orant─▒l─▒ ┼čekilde b├╝t├že ├ž─▒kart─▒lmas─▒ gerekti─čini dile getiren Macron, y├╝zde 4ÔÇÖe ge├ži┼čin do─čru bulunmad─▒─č─▒n─▒ ve y├╝zde 2ÔÇÖlik b├╝t├žede devam edeceklerini ifade etti.
AlmanyaÔÇÖn─▒n ÔÇťRusyaÔÇÖn─▒n enerjisine muhta├ž bir tutsakÔÇŁ oldu─čunu ifade eden ve AlmanyaÔÇÖya sert ├ž─▒kan TrumpÔÇÖa kar┼č─▒ Macron, ÔÇťAlmanya bizim kom┼čumuzdur. Biz ortak kadere sahibiz. Avrupa Birli─činde ve Euro B├ÂlgesiÔÇÖndeki en g├╝├žl├╝ ├╝lkelerizÔÇŁ dedi. Macron, son d├Ânemde NATO b├╝t├žesinde ABÔÇÖnin katk─▒s─▒n─▒n y├╝kseldi─čini, ABDÔÇÖnin katk─▒s─▒n─▒n ise d├╝┼čt├╝─č├╝n├╝n alt─▒n─▒ ├žizdi.
ÔÇťLideri kim olursa olsun Amerika Birle┼čik Devletleri bizim en g├╝├žl├╝ m├╝ttefikimizdir. Tarihte hep birlikte hareket ettik, birbirimize destek olduk. ABD ile iyi ili┼čki y├╝r├╝tme sorumlulu─čum varÔÇŁ diyen Macron, iki g├╝nl├╝k zirvedeki g├Âr├╝┼čmelerden NATOÔÇÖnun daha g├╝├žl├╝ ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ ifade etti.
NATO ZirvesiÔÇÖndeki k├╝├ž├╝k anla┼čmazl─▒klar─▒n 70 y─▒ll─▒k m├╝ttefiklerin birli─čini y─▒kmas─▒na izin verilmemesi gerekti─čini s├Âyleyen Macron, NATO ├╝lkelerinin birlikte ilerledi─čini, daha da ilerlemeleri gerekti─čini, ayr─▒ca ├╝lkelerin ciddiyetine inand─▒─č─▒ i├žin, liderlerin sahada bulunan kad─▒n ve erkek askerleri ├Ânemsedi─čini bildi─či i├žin bu birli─če g├╝vendi─čini vurgulad─▒.
Rusya Devlet Ba┼čkan─▒ Vladimir Putin ile Pazar g├╝n├╝ ger├žekle┼čecek g├Âr├╝┼čmesinin sorulmas─▒ ├╝zerine Frans─▒z Cumhurba┼čkan─▒, RusyaÔÇÖn─▒n Ukrayna ve ─░ngiltere ile ilgili yapt─▒klar─▒n─▒n ÔÇťrahatl─▒k ve huzurÔÇŁ vermedi─čini, Minsk Anla┼čmalar─▒ÔÇÖna uyulmamas─▒n─▒n kabul edilemez oldu─čunu ifade edece─čini dile getirdi.
Macron, ayr─▒ca D├╝nya Kupas─▒ÔÇÖnda finale ├ž─▒kan FransaÔÇÖn─▒n ma├ž─▒n─▒ RusyaÔÇÖda izleyece─čini a├ž─▒klayarak, totem yapt─▒─č─▒ i├žin skor iddias─▒nda bulunmayaca─č─▒n─▒ fakat Fransa tak─▒m─▒na destek oldu─čunu s├Âyledi.