AK Parti MKYK Üyesi Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Fırat Kalkınma Ajansı’nın çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Bulut, Fırat Kalkınma Ajansı kuruluşundan bu güne kadar Elazığ’da 246 projeye destek sağlandığını dile getirdi.

Milletvekili Bulut, “Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerini kapsayan TRB1 Bölgesinde faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı kuruluşundan bu güne kadar Elazığ’da 246 projeye destek sağladı. Söz konusu projeler kapsamında Ajans tarafından 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 852 milyon lira kaynak aktarılırken proje yürütücüsü kurum ve kuruluşlar tarafından bu projelere aktarılan eş finansman da dâhil edildiğinde Elazığ’da gerçekleştirilen yatırımlar 2023 yılı fiyatlarıyla 1,3 milyar liraya ulaştı. Fırat Kalkınma Ajansı, son iki yılda altyapı ve üstyapı alanında desteklediği, uygulama süreci devam eden projelerle toplam 35.000 metrekare kapalı üretim alanına sahip 38 adet fabrika/atölye inşa ederek bu atölyelerin yatırımcılara tahsis edilmesi ile 3.200 kişiye istihdam imkânı sağlanacak. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Elazığ özel İdare ile 20 orta ölçekli üretim atölyelerinin oluşturulacağı Fırat Girişim Merkezi Projesi Elazığ OSB Müdürlüğü ile 14 adet tekstil fabrikasının yapılacağı EOSB Tekstil-Endüstri Park Prestij Yatırım Merkezi Projesi, Fırat Üniversitesi ile yeni nesil yazılımcıların yetiştirilmesine yönelik Code-23 Fırat Yazılım Atölyesi gibi yüksek bütçeli yatırım projeleri yürütülüyor. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projelerle 4 ilçemizde belediyelerimizle birlikte inşa edilen 4 adet tekstil atölyesi üretici firmalara kiralanması suretiyle 900 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Karakoçan ve Kovancılar İlçelerindeki tekstil atölyeleri tamamlanarak üreticilere kiralanmış olup Keban ve Baskil İlçelerindeki atölyeler de büyük oranda tamamlanmıştır” dedi.