CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol TBMM’de konuştu. Erol Elazığ’da depremden kaynaklı mağduriyetlerin hala devam ettiğini dile getirdi. Erol yıkımlarda usulsüzlük yapıldığını savundu.

TBMM Genel Kurulunda, Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Raporu görüşüldü.

TBMM’de Deprem Araştırma Komisyonu Raporu görüşülürken CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL CHP Grubu adına söz aldı.

Milletvekili Erol, deprem komisyonu raporu mecliste konuşulurken Ak Partili Milletvekillerinin Mecliste olmaması üzücü diye konuştu. Devletin Elazığ’a deprem sonrası gönderdiği yardımın yanlış yerlerde kullanıldığını ifade eden Erol; “deprem araştırma komisyonunun raporu Meclis'te konuşulurken -burada salona bakıyorum, Genel Kurula- Elâzığ milletvekillerinden hiçbir arkadaşımızın burada olmaması da son derece üzüntü vericidir. 24 Ocak gecesi deprem yaşandı ama 24 Ocak sonrası alınan tedbirler, yapılan yatırımlardaki hatalar, vatandaşların gayrimenkul haklarıyla ilgili hak gaspları; aslında Elâzığ'da 24 Ocaktan sonra daha köklü bir deprem enkazı kaldı. Devlet Elâzığ'a yardım etti mi, para gönderdi mi? Müthiş bir para gönderdi, müthiş bir kaynak geldi, hiç inkâr etmek mümkün değil ama gelen para inanılmaz derecede yanlış kullanıldı.” Dedi.

 

 

“HÂLÂ ELAZIĞ'DA YIKILMAYAN BİNALAR VAR, HÂLÂ MAĞDURİYETLER DEVAM EDİYOR”

Depremin üzerinden geçen zamana rağmen hala yıkılmayan binaların olduğunu ve mağduriyetin devam ettiğini söyleyen Erol; “Sayın Başkanım, sizinle birlikteydik, valiliğin önündeki vatandaşların talebini size ilettiler, hepsi isyanda. Ayrıca deprem bölgelerindeki konutları gezdik, konutlardaki hak sahiplerinin hepsi isyanda. Devlet, tamam, para gönderdi ama paralar doğru kullanılmadı. 3 artı 1 konutlar, 2 artı 1 konutlar yapıldı. Peki, bir talep alındı mı vatandaştan? Alınmadı. Kim yaptı? "Biz bunu uygun gördük, yaşayacaksınız.” "Ben sana ev yapıyorum, git, yaşa." Deprem konutlarında kuralar çekildi, vatandaş evlerine taşındı kısmen, hâlâ 2 artı 1, 3 artı 1 deprem konutlarına taşınan vatandaşların ne ödeyeceği belli değil. Deprem konutlarının fiyatı daha belli değil; yirmi yıl ödeme, vade belli ama ne kadar para ödeyecekleri belli değil. Hâla köylerde yapılan evlerin maliyetinin ne olduğu belli değil. Hâlâ Elâzığ'da yıkılmayan binalar var, hâlâ yapılmayan binalar var, hâlâ mağduriyetler devam ediyor.’’ İfadelerini kullandı.

 

 

Deprem sonrası yapılan açıklamalara dayanarak, yıkımlarda usulsüzlük yapıldığını dile getiren Erol; “Keşke burada AK Partili milletvekilleri olsaydı. Sayın Grup Başkan Vekili, size de sesleniyorum; Sayın Komisyon Başkanı, size de sesleniyorum. Bir iddiayı, AK Partili milletvekillerinin ve AK Parti Elâzığ İl Başkanının iddiasını Meclis kürsüsünden gündeme getiriyorum ve suç duyurusunda bulunuyorum. Hem Meclis Başkanlığına suç duyurusunda bulunuyorum hem Türkiye Cumhuriyeti'nin savcılarına suç duyurusunda bulunuyorum. Yıkım ihaleleriyle ilgili Elâzığ AK Parti milletvekillerinden Metin Bulut'un ve Zülfü Demirbağ'ın açıklamaları var usulsüzlükler yapıldığına dair, İl Başkanının açıklamaları var usulsüzlükler yapıldığına dair; hem yazılı basında hem görsel basında var. Bununla ilgili işlem yapılmalı, eğer bir yerde bir usulsüzlük varsa, depremden kaynaklı, vatandaşlar malının mülkünün, evinin yeniden nasıl alınacağını, verileceğini düşünürken, çaresizlik ve umutsuzluğu düşünürken oradaki o evlerin yıkımında bile bir usulsüzlük varsa gerisini siz düşünün ve şu anda Elâzığ'da depremzedeler arasında inanılmaz bir umutsuzluk var. Komisyon, raporuna ne yazdı bilmiyorum ama benim arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre gerçekleri yansıtmayan, Elâzığ'da vatandaşın depremden kaynaklı yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesine yönelik gerçekleri yansıtmayan, yalnızca kendilerine göre yazılan bir rapor var.” Dedi.