• Dolar
  6.8158
 • Euro
  7.5536
 • G. Altın
  376.48
 • T. Altın
  2155.8

Bilim dünyasında yeni gelişmeler bu hafta ortalığı kasıp kavurdu.

Hindistan'ın yolladığı Chandrayaan-2 uzay aracı irtibatını kaybetti.

 

 

 

Handrayaan-2'nin iniş modülü Vikram'ın, hedeflenen keşfi heyecanla bekleniyordu ki, inişe 2.1 kilometre kala, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) ile modül arasında bağlantı kesildi. Vikram modülünün Ay'ın karanlık yüzeyinde bulunan bir kraterde 100 milyon ton su olduğu düşünülen bir bölgeye iniş yapması amaçlanmıştı.

 

Küresel Isınma: Dorian Kasırgası Bahamalar'ı dümdüz etti.

 

 

Atlas Okyanus'u üzerinden var gücüyle ilerleyen kasırga, Bahamalar'da elektrik ve ulaşımı sekteye uğratmasının yanı sıra can kaybına yol açarak, birçok yıkıma sebebiyet verdi ve ülkede yaşanan en trajik olaylardan biri oldu. Ada ülkesi Bahamalar'da 13 bin yerleşke yerle bir oldu.

Donald Trump'ın 'canavar kasırga' diye adlandırdığı Dorian kasırgası, Bahamalar'dan Amerika'nın Güney Karolina, Georgia ve Florida eyaletlerine doğru saatte 370 km rüzgar hızına ulaşarak yol aldığı belirtildi. Tahliyelerin başladığı eyaletlerde, 1992'de Florida'da yaşanan kasırgadan sonra yaşanacak en büyük felaket olabilir.

 

Amerika’da can kayıplarına yol açmaya devam eden elektronik sigaraya yasak yolda!

 

 

Amerika'da aromalı elektronik sigaradan kaynaklanan ölümlerin önüne geçilemedi. Donald Trump'ın en son yaptığı açıklamayla elektronik sigaraların yasaklanması bekleniyor. Amerika'da şimdilik bilinen ölüm sayısı 6'ya ulaşmış durumda, sebebi elektronik sigaradan kaynaklansa bile, hastalığın gizemi devam ettiği için bir önlem de alınamıyor.

 

Devasa kara deliğin ilk fotoğrafı ödül kazandı!

 

 

Bu yıl Nisan ayında Event Horizon Teleskobu ile yakalanan M87 galaksisinin merkezindeki, tarihin ilk kara delik görüntüsü, Dünya'dan 3 milyon kat daha büyük olan canavar kara delik, 3 milyon dolar değerinde Atılım Ödülü'ne layık görüldü ve bu büyük emeğin arkasındaki 200 kişilik bilim insanın yer aldığı ekibe eşit olarak dağıtılacak.

 

Gurur duyduk! Canan Dağdeviren'in geliştirdiği meme kanseri tehşisi, bilim dünyasında çığır açan bir gelişme oldu.

 

 

Dünyaca ünlü bilim insanı, Dr. Canan Dağdeviren bitmeyen kalp pili icadından sonra yine oldukça ses getiren bir işe daha imza attı. Önümüzdeki yılın başında tamamlanması beklenen elektronik meme kanseri sütyeni, erken tehşis sayesinde birçok hayat kurtaracak.

 

Haber: Neriman Akbaş