• Dolar
  7.2449
 • Euro
  8.544
 • G. Altın
  464.53
 • T. Altın
  3159.2

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Yeni Ekonomi Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Muş, klonlanmış telefonların 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacağını bildirirken, klonlanmış telefon kullanan vatandaşların telefonları hakkında çözüm yolunu da açıkladı. Peki Klonlanmış telefon nedir? Hangi telefonlar kullanıma kapatılacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş AK Parti'nin tarafından hazırlanan Yeni Ekonomi Paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu..

 

KLONLANMIŞ TELEFONLAR KULLANIMA KAPATILACAK

Mehmet Muş yaptığı açıklamada "Yurt dışına çıkış harcının 50 TL'ye çıkarılmasını sunmuş bulundayız. Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir..." ifadelerini kullandı.

Mehmet Muş'un bu açıklamasının ardından vatandaşlar hangi telefonların kullanıma kapatılacağını ve "klonlanmış telefon nedir?" sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

KLONLANMIŞ TELEFON NEDİR?

Klonlanmış telefon cihazı, elektronik kimlik bilgisi (IMEI numarası) değiştirilmiş ya da kopyalanmış olan cihaz anlamına gelmektedir. Klonlama yöntemiyle iki veya daha fazla cihaz aynı IMEI numarası ile kullanılabilmektedir.

NEREDE KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?

Yurtdışından aldığınız telefonun kaydını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/adresini ziyaret edip T.C. kimlik numaranız ve PTT'den aldığınız şifre ile sisteme giriş yapmalısınız. Pasaport sahibi kim ise e-Devlet sistemine onun bilgileri üzerinden giriş yapıp yurda giriş çıkış tarihi, pasaport numarası, kimlik bilgileri gibi önemli bilgilerin eksiksiz girilmesi gerekiyor.

KAYIT İŞLEMİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ?

Yurtdışından gelen telefonu açıp #06#'yi tuşlayarak 15 haneli IMEI numarasını bulmalısınız. Daha sonra elde ettiğiniz IMEI numarasını eksiksiz bir şekilde sisteme girmelisiniz. Girdiğiniz tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra onayla butonuna basarak girdiğiniz bilgileri onaylamanız yeterli olacaktır. Bir sonraki adım ise 2018 telefon kayıt harç bedeli olan 170.70 TL'yi aşağıda belirtilen bankalara yatırmanız gerekmektedir.

Bankalar: Halk Bank, Vakıf Bank, Deniz Bank, ING Bank, HSBC, Şeker Bank, Garanti Bankası, T.C. Ziraat Bankası, T.C. İş Bankası.

 

Bu bankaların haricinde vergi dairelerinden de belirlenen harcı kolaylıkla yatırabilirsiniz.

Tebrikler. Telefonunuzun kaydını tamamlamış bulunuyorsunuz. Telefonunuz 12 ile 48 saat içerisinde kullanıma açılmış olacaktır. Telefonunuzun kaydının gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresini ziyaret edip IMEI numaranızı girerek sorgulayabilirsiniz.