• Dolar
  7.6604
 • Euro
  8.9115
 • G. Altın
  458.49
 • T. Altın
  3120.8
Ahmet BULUT ahmetbulut@kanal23.com

 "NURALI KÖYÜ"

"RÜ’YET-İ HİLAL"

      Nuralı köyü Elazığ’ın kuzey batısında yer alan, merkez ilçeye bağlı, şehir merkezine 7 km mesafede, 1325 m rakımlı, 38,71 enlem, 39,17 boylam da bulunan sessiz ve sakin ve munis insanların yaşadığı bir köydür. Zafran köyünün beyaz ve yumuşak topraklarından sonra taşı ve toprağı da siyah olan bir arazi parçası başlar burası Nuralı köyüdür. Bir zamanlar Elazığ Şehrinin sokaklarına döşenen parke taşları da bu köyden getirilmektedir. Köy tepelerin arasında ve çukurdadır evler tek sıra, hepsi güneye bakar ve yaklaşık 60 haneden ibarettir.

     Elazığ Şehrinin rakımı 1067 olduğundan, Nuralı Köyü aynı anda Elazığ Şehir merkezini, Harput’u, Cip Baraj Gölünü, Pertek ve Çemişgezek feribot iskelelerini farkı açılardan izleyebileceğiniz, ufuk çizgisinin göründüğü bir seyir tepesi konumundadır. Köyün tarihi oldukça eski olup, ilk defa ‘’Bayat Türkmenleri,, tarafından kurulduğu bilinmektedir

      Bu köyün en önemli özelliği Osmanlılar döneminde alınan çeşitli vergilerden muaf tutulmasıdır. Uygulanan muafiyetin sebebi ise köy içerisindeki bir tepede ayın hareketlerinin net olarak izlenebilmesidir.

      Ramazan ayının başlangıcı ve bitişi o yıllarda ayın hareketlerine göre ayarlanırdı, yani Ramazan ayının başlangıcı ve bayramın geldiği ayın ‘’HİLAL’’ durumunun görülmesiyle başlarmış. (Bir hadis-i

Şerif te Hilali görünce oruç tutun, tekrar görünce orucu bırakın der).

      Nuralı da Köylüler tepede bir Teşt’e su doldurarak önünde beklerler, hilalin su yüzeyinde net olarak görülmesi sonucunda, hilali gördüklerini o dönemdeki şehir merkezi olan Harput’a bildirirlerdi, yıllarca Harput’ta yaşayanlar bu gelen haberle oruca başlar ve yine aynı şekilde bir sonraki haberle bayram yaparlarmış.

             ‘’Bu haberin karşılığında da vergiden muaf tutulmuşlardır’’

     Bu olay böyle devam ederken bir seferinde hilalin oluşumu gözden kaçırılır ve bir gün sonrasında Harput’a haber gönderilir. Müslümanlar bir gün eksik oruç tutarlar, bu olay bir daha tekrar edince artık Bu görev Nuralı Köyünden alınır.

     Harput Kadısı ve Müftüsü tarafından köyden alınan bu görev, Harput’ta bir kişiye verilir, kendisine

bir kiralık binek hayvanı tahsis edilir. İki jandarmayla Nuralı köyüne gelir ayın hallerini izleyerek haberi kendisi götürür. Müftü ve Kadının huzuruna çıkarak ‘’RÜ’YET-İ HİLAL ,,yani hilali gördüm diyerek ramazanın başlangıcını müjdelermiş. Harput’ta top atışı yapılarak veya minarelerden duyurularak ramazan’ın geldiği ve orucun başlatılması sağlanırmış.

    Aynı olay Arife günüde takip edilerek bayramlarda başlatılırmış.

                 

 

 ‘’NUR ALİ BABA MEZARI,,

 

       Mamüret’ül- Aziz salnamelerinde Nuralı Köy’ünün mezarlığında NUR ALİ BABA diye bir ziyaretin var olduğu kayıtlara geçmiştir, fakat bu kişinin kim olduğuna dair detaylı bir bilgi yazılmamıştır. Ayrıca aynı yerde kimsesizler mezarlığının da olduğu bilinmektedir.

       Köy mezarlığının ticaret ve kervan yolu üzerinde bulunduğu, bu yolu kullanan kervanlarda hayatını kaybedenlerin bu mezarlığa defin edildikleri bu nedenle de kimsesizler mezarlığı adı verildiği söylenmektedir.  Harput Yöresindeki tek kimsesizler mezarlığı olarak bilinmektedir.

       Mezar taşlarının yapısından ve üzerindeki yazılardan, buradaki mezarlarda bulunanların köy halkından olmadığı anlaşılmaktadır.

       Nuralı köyünün ismi köydeki Nur Ali mezarından veya ayın hareketlerinin izlenerek, Ramazan ve bayramların başlatılmasından kaynaklanan ,’’Nur alınan yer’’ anlamına geldiğinden kaynaklandığı düşünülmektedir

        80 li yıllarda köyün ismi ÇAMYATAĞI olarak değiştirilmiş, ancak köylüler tarafından Elazığ Valilik makamına müracaat edilerek il genel meclisi kararıyla eski ismi geri alınmıştır.