• Dolar
  5.9529
 • Euro
  6.5604
 • G. Altın
  302.63
 • T. Altın
  2044.5
Doğukan Ağar

Olimpiyatlar, dünya ve avrupa şampiyonaları, ligler, kamplar, seminerler ve kongreleri spor organizasyonları çatısı altında düşünebiliriz. Bu organizasyonlar ulusal ve uluslararası yapılmaktadır. Organizasyonlar çok geniş bir kitle ve yelpazeye sahiptir. Gerçek anlamda bir emek söz konusu ve çalışmalar, ekipler, planlar, programlar ve bütçeler gerekmektedir. Özellikle olimpiyatlar, Formula 1 yarışları, dünya kupaları gibi uluslararası alanda yapılan spor organizasyonları, organizasyonu yapan ülkelere ve kentlere ciddi anlamda faydalar sağlamaktadır. Bir organizasyonu düzenleyen ülkenin sporuna, sporcusuna ve gençliğine, spor tesis alt yapılarına, sporun yaygınlaşmasına, spor kültürüne, şehrin spor dışındaki genel alt yapısının ıslahına, ülke ekonomisine, ihracatına, turizme, ülkeye yönelen yabancı yatırıma, ülkenin dünyadaki imaj ve prestijine birçok alanda büyük katkıları bulunmaktadır.

Bunları düşünürsek ülkemizde sporun sadece futboldan ibaret olduğunun altını çizerim. Spor demek televizyonlarda izlediğimiz organizasyonlardan ibaret değildir. Spor endüstri, bacasız fabrika anlayacağımız dilden sanayi demektir.

Spor endüstrisi son yıllarda yaşadığı hızlı büyüme ve gelişme ile milyarlarca doların döndüğü dünyanın en önemli endüstrilerinden birisi haline gelmiştir.

Bu organizasyonlara Türkiye’nin neden ev sahipliği yapamadığını düşünenlerimiz vardır elbet. Tamam, belki önceden yeterli tesislere sahip değildik ama şuan inanılmaz derecede modern spor tesisleri ile ülkemizde son 10 yılda 490 tane spor tesisi inşa edildi ve yenileri ekleniyor.

UEFA tarafından yapılan oylamada biz EURO 2016’yı bir oy farkla ve hatırlayacağımız üzere yakın zamanda 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasını da basit nedenlerle bazı kriterlerimizin uymadığı gerekçesiyle “organizasyona ev sahipliği yapmak istemeyen Almanya’ya” verildi.

Yaptığımız Organizasyonlarda Ülkece Alnımızın Akıyla Üstesinden Geldik

2005’te İstanbul’da Şampiyonlar ligi Finali.

2013’de Mersin’de 17. Akdeniz Olimpiyatları.

2013’de / farklı şehirde U-20 Dünya Şampiyonası.

Bu organizasyonlar önemsiz gözükse de Türkiye’nin prestiji açısından önemli organizasyonlardı. Başarı ile hepsinin üstesinden geldik.

Sonuç Olarak

Türkiye önüne organizasyon geldiği zaman elinden gelenin en iyisini yaparak misafirperverliğini ve ev sahipliğini gösterdi ve yaptı. Katıldığımız organizasyonlarda ise en iyi şekilde temsil ettik. Dünya da ve Avrupa da çeşitli spor dallarında bireysel ve takım sporları olarak şampiyonluklar yaşadık.

Yapılan tüm haksızlıkların neden Türkiye’ye karşı yapıldığını biliyoruz. Basit organizasyonlar ekonomik anlamda çok fayda sağlamaz ve ülkemizin de büyük çapta organizasyonlara ev sahipliği yapması lazım. Sadece bir organizasyonda dönen milyar dolarlar ülkemize girse neler olur gerisini siz düşünün.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.