• Dolar
  6.6604
 • Euro
  7.2896
 • G. Altın
  360.12
 • T. Altın
  2155.8
Esra Andelip KIZILTAŞ DOĞAN esradogan@kanal23.com

Hepimizin bildiği çok yakın eski zamanlarda yaşamak bir hayat gailesiydi. Uğraştırıcı, koşturmacalı ve elimizden akıp giden ama pekte anlayamadığımız bir süreçti. En anlamak isteyenlerimiz idealist anlamlar katar, yoluna fikirsel derinlikler katarak devam etmeye gayret ederdi. Ama şimdi sosyal medyanın gücü ve bu güce ulaşımımız avuç içlerimize girip daha kolay ulaşılabilir hale geldiğinden beri yaşamak daha şaşalı, daha görsel zevkler ekseninde ilerleyen bir bütünlük haline dönüştü.

Estetik algılarımız güçlendi, görsel değerlendirmelerimiz arttı. Bu soyutken, somutlaşan gerçeklikte; güzel giyinmek, bakımlı olmak, güzel hatıralar bırakacak onlarca fotoğraf sahibi olmak, güzel şeylere ulaşabilmek gayemizi arttırdı. Şimdi ben de bunca sosyolojik tespitin üzerine bir Moda Tasarımcısı olarak yaşam trendlerine hakim olabilmeniz ve biraz daha farklı bakış açısı elde edebilmeniz için 1 Kitap, 1 Film, 1 Stil, 1 Çanta ve 1 Ayakkabı tavsiyesi bırakacağım huzurunuza.
 

1 Kitap: Amak-ı Hayal

Eser Filibeli Ahmet Hilmi tarafından ele alınmış ve otoriteler tarafından Doğu Klasiklerinden olduğu beyan edilmiş, tasavvufi romandır. Kendini ve dünyayı tanımak isteyen her er kişinin elinden, dimağından geçmesini naçizane tavsiye ettiğim kitaptır. Tadı damağımda kalanlardandır, tadı damağınızda kalsın.

 

1 Film: Hacksaw Ridge/ Savaş Vadisi (2016)

Mel Gibson tarafından yönetilen 2016 yapımı bir Hollywood filmidir. Hollywood filmlerinin abartılı sahneleri, kahraman merkezli filmlerinden olmakla beraber, bir kişinin inandığı değerlere sahip çıkması karşılığında neler yaşanabileceğini gözler önüne seren gerçek bir yapıt olduğu tartışılmaz. Keyifle izleyin ve değerlerinize ilk önce siz sahip çıkın.
 

1 Stil: Logomania

Giydiğiniz parçalardan en az birinde tercih ettiğiniz markanın logosunu kullanma veya tamamını logolu tercih etme özgürlüğü 2018 Sonbahar-Kış trendinin stillerinden en popüleri. Yani eskide kaldı markayı geriye, tarzı ön plana çıkarmanın. Seçimlerinizi deşifre etmenizin zamanı geldi de geçiyor.

 

1 Çanta: Bel Çantası

Henüz edinmediyseniz ya modayı takip etmiyorsunuz ya da ‘Moda, insanın kendine yakışanı giymesidir.’ Diyenlerdensiniz. Çünkü aksi pek mümkün değil. Çünkü trend dediğiniz şey sevmediğiniz halde birşeyi yüksek olasılıklarla gözünüze normalleştirip, hayatınıza dahil etmekle popülerleşmiş bir gerçekliktir. Bel çantaları ise pahalıdan tutun da, ucuzuna kadar her çantacıda ve çanta satan her dükkanda bulabileceğiniz kadar trend bu Sonbahar-Kış’ta. Trend bildirimi bizden, seçim sizden.

 

1 Ayakkabı: Ugly Sneaker/ Çirkin Spor Ayakkabılar

Biliyorsunuz ki; birkaç dönemdir spor ayakkabılar gündelik her giyimimizin altına giyebileceğimiz konforlu seçimler haline geldi. Bu seçimlerin insanlar tarafından hızlı kabulü sayesinde spor ayakkabının dahi modası ve trendi oldu.

Eskiden ayaklarda daha çok dikkat çeken topuklu ve şık ayakkabılar trend iken, şimdi çirkin ve uyumsuz spor ayakkabılar gündelik kombinlerimizin göz alıcı dokunuşları oldu. Tercihi kişisel giyim zevkinize kalmış ama bir bakmadan geçmeyin derim.