• Dolar
  7.8187
 • Euro
  9.3602
 • G. Altın
  449.54
 • T. Altın
  3057.4
Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ’nın amacı; Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu’nun çalışma usul ve esasları ile kulüp lisans sisteminin bileşenlerini, işleyişini, lisans ana sürecini, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ve amaçları doğrultusunda UEFA müsabakalarına katılacak kulüplerin sağlamaları gereken asgari kriterleri, ulusal kulüp lisans sistemi kriterlerini, kriterleri yerine getirmeyen kulüplere uygulanacak yaptırımları ve finansal fair play esaslarını düzenlemek olarak belirlenmiştir.

Bu talimatın amaçlarında “Kulüplerin mali, sportif, hukuki, personel- idari ve altyapıya ilişkin kriterlerde gelişimine olanak tanımak. Futbolun uzun vadede uygulanabilirlik ve sürdürülebilirliğini korumak”  gibi ifadelere de yer verilmiştir.

UEFA ve TFF talimatlarına gör kulüpler her yıl bu kriterlere uyarak Lisans alma zorunluluğu getirilmiş kulüpler bu kriterleri yerine getirmediğinde Puan silme gibi cezalar almaktadır.

TFF nin Pandemiden dolayı almış olduğu kararla: Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de 2019-2020 sezonu için küme düşme de kaldırılmıştı. Süper Lig: B.Y. Malatya, İ.M. Kayserispor, Mke Ankaragücü 1. Lig: Osmanlı, Adanaspor, Eskişehirspor 2. Lig: Amed, Gümüşhane, Şanlıurfa, Niğde, Kardemir Karabük, Elazığspor (Depremden dolayı Ligden çekildi). 3. Lig: Erzin, Tokat, Manisaspor, Payas, Kemer, Altındağ Belediye, M. Batman Petrol, Kulüpleri Liglerde yerlerini koruyarak bu şüreçte, maddi manevi avantaj elde etmişlerdi.

Elazığspor “Deprem ve Pandemi” sürecinde ekonomik problemlerine rağmen lige devam etme kararı almış, bu süreçte “Transfer Yasağı Problemini” çözmek için diğer kulüplerin aldığı özel destekleri alamadığı gibi, “Finansal Fair-Play” kriterlerinden dolayı: TFF, (verilen sürelerde eksikliklerini tamamlayamayan) içlerinde Elazığspor’un da olduğu 6 kulübe (Ankaraspor, Eskişehirspor, Gümüşhanespor, Karabükspor, Şanlıurfaspor ) gibi kulüplere “3 Puan Silme Cezası” vermiştir.

Bu ve benzer durumlar; Kümede kalma, Transfer Yasağı ve Puan Silme uygulamalarında ligler ve kulüpler arasında dengesizliğe ve Türk Futbolunda haksız rekabete yol açmış, TFF’nin kendisi “Eksi Üç Puan” almıştır.

TFF, kulüplere tüm liglere ve kulüplere eşit davranarak, pandemi ve mücbir sebepleri göz önünde bulundurarak, “ Kulüp Lisans Talimatının  Ek I-İstisnalar Politikasında; yer alan

Madde 6 Başlığında: UEFA, Ek-I’de belirtilen sınırlar dâhilinde UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı 2.Kısım’da belirtilen hükümlerde istisnalar yapabilir.

Ayrıca Talimatın Prensip Başlığında yer alan;

Madde 6 uyarınca, UEFA Yönetimi veya UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu’nun inceleme birimi, aşağıdaki konularda istisna tanıyabilir:

            Örneğin; Ulusal yasalar veya sair gerekçelerle, madde 3'te tanımlanan karar verme organlarına veya sürece dair asgari gereksinimlerin uygulanabilir olmaması;  

Ayrıca aynı talimatın ilgili maddesinde:   

Prensipte, bir istisna bir sezonluk süre için yapılır. Özel koşullar altında, bu süre uzatılabilir ve TFF bir gelişim planına tabi tutulabilir”.  gibi maddeleri dikkate alarak puanı silinen  kulüplere bu süreçte  çeşitli kolaylıklar tanına bilinirdi.

Kısacası;  pandemi sürecinde alt lige düşmeyi  kaldıran TFF,  puan silmeyi de kaldırabilirdi.

TFF, pandemi sürecinde ve mücbir sebeplerden dolayı Kulüp Lisans Talimatının  sorumluluklarını yerine getiremeyen kulüplere destek olmalı ve bu problemlere kısa sürede çözüm üretmeli, kulüplerin yanında yer almalıdır.

TFF ve yönetimi olumsuz şartları göz önünde bulundurarak bu uygulamadan pandemi sürecinde bir an önce vaz geçmelidir.

Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, 53 yıldır, Anadolu’da futbolu yaşatmaya çalışan güzide takım Elazığspor, “Deprem ve Pandemi” sürecinde yaşadıkları olumsuzluklara rağmen  ayrıca “eksi üç puan ceza” alması kabul edilebilir bir durum değildir.

Elazığspor’un bu dönemde aldığı puan ve puanları çok değerlidir.  

Elazığspor haklı olarak yoluna mutlaka devam edecektir, Bordo Beyaz rengi solmayacaktır, Çayda Çırasının ışığı sonsuza kadar sönmeyecektir.