Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü, Elazığ ilinde 10 Ağustos 1989 tarihinde Prof. Dr. Arif ÇAĞLAR’ın öncülüğünde Fırat Üniversitesi tarafından  kurulmuş,  Üniversitelerin Gençlik ve Spor faaliyetlerini yürütmede, Türkiye’ye örnek bir model olmuş üniversite spor kulüpleri içerisinde yer almaktadır.

Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü, Futbol sporunu tanıtmak, sevdirmek ve Futbol sporu ile ilgilenenlerin bu alanda çeşitli eğitimleri almalarına yardımcı olmak için amacı ile kurulmuştur.

Kulübün amaçları içerisinde; Gençlik, Spor ve Kültürel etkinliklerde bulunmak, sporun gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ile birlikte;  çocuklar, yaşlılar, dezavantajlı gruplarla ilgili faaliyetleri düzenlemek,  yasaların ve spor kurumlarının izin verdiği ve tescil edilmiş, federasyonu bulunan tüm spor dallarında faaliyet göstermek.

Her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri almak, sporun kitlelere yayılmasını teşvik etmek, istiklâl ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müsbet ilmin ışığında, Atatürk ilkeleri doğrultusunda ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaç edinen görüşlere karşı yetişme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirler almak, öğrenimleri süresince onları desteklemek, Gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirler almaktır.

Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü, Üniversite spor faaliyetlerinin haricinde Türk sporuna,  Amatör olarak Atletizm, Hentbol, Badminton, Basketbol ve Futbol branşlarında faaliyet göstererek,  birçok sporcu öğrencinin kulüp faaliyetlerine katılmasına öncülük etmiş, Türk sporuna önemli değerler kazandırmıştır.

Ayrıca, Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Amatör futbol branşının dışında Profesyonel futbolda önemli başarılara imza atarak, Türk futbolunda Üniversite kulübü olarak bir ilki gerçekleştirmiştir. 

Futbol branşında,1996-1997 sezonunda 3. Lig'e yükselen kulüp, Rektör Prof. Dr. Eyüp G. İSPİR Başkanlığında  ilk kez profesyonel liglerde mücadele etmeye başlamıştır. Bu dönemde Fırat Üniversitesi kampüsünde bir Çim Saha ve Kulüp Binası yapılarak kurumsal bir kimlik kazanmıştır.  Bünyesindeki yetenekli üniversiteli gençleri futbola kazandırarak,  1997,1998 sezon sonunda, 3. Lig 3. Grup'ta şampiyon olmuştur. Türkiye liglerinde bu lige çıkmayı başarabilen, ilk ve tek üniversite takımı olarak tarihinde ilk kez 2. Lig'e yükselmiştir. 1998-1999 sezonu sonunda 2. Lig 5. Grup'ta sonuncu olarak 3. Lig'e düşmüştür.

1999-2000 sezonunda  3. Lig 3. Grup'u 16. sırada bitirmiş ve tekrar amatör liglere geri dönmüştür. Bu süreçte Elazığ ve Türk futboluna önemli sporcular ve değerler kazandırarak örnek olmuş sınırlı imkânlarla varlığını sürdürmeye devam ettirmektedir.  

2012-2013 sezonunda Elazığ 1. Amatör Ligi'nde şampiyonluğu finalde kaybederek kıl payı kaçıran kulüp 2019-2020 sezonunda Bölgesel Amatör Lig'de mücadele etmeye hak kazanmıştır.

2020-2021 sezonunda Rektör Fahrettin GÖKTAŞ’ın destekleri ile yeni bir yönetim yapılanmasıyla yola başlamıştır. Çok doğru bir seçimle Kulüp başkanlığına, Fırat Üniversitesi futbol takımının ve Elazığspor’un değerli oyuncusu ve antrenörlüğünü yapmış,  aynı zamanda Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölüm başkanlığını yürüten akademisyen Doç. Dr.Eyüp YILDIRIM’ın getirilmesi ile birlikte, Elazığ’da sağlık faaliyetleri yürüten Mediline Hastanesi ile  isim sponsorluğu anlaşması imzalayan ve ismini Mediline Hospital Fırat Üniversitesi GSK olarak belirleyen  kulüp eski günlerine görü dönmenin sinyallerini vermeye başlamıştır.  

2020-2021 futbol sezonunda Türkiye Bölgesel Amatör Lig’inde mücadele eden tek Üniversite kulübü olan Mediline Hospital Fırat Üniversitesi GSK, Kovancılarspor ve Yolspor kulüplerinin lige katılmama kararı almalarının ardından Elazığ ilinin de tek temsilcisi olarak BAL liginde katılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun BAL ligi statüsüne göre;  BAL liginde 4 bölgede 8 gurup da 108 takım mücadele edecek.  Çift devreli lig usulüne göre deplasmanlı olarak oynanacak olan BAL Ligi’nde Mediline Hospital Fırat Üniversitesi 4.Bölge 6.Grup’ta mücadele edecek. Toplamda 3 takımın yer alacağı 4.Bölge 6.Grup’ta Mediline Fırat Üniversitesi GSK’nin yanı sıra Bingöl Karlıova Yıldırımspor ve Erzincan Ulalarspor yer alacak.

Uzun yıllar Türk sporuna, bulunduğu bölgeye ve Elazığ iline Gençlik ve Spor adına önemli katkılar sağlaması ile birlikte,  Bir Üniversite kulübü olarak Türk futbolun sağlamış olduğu katkılar ve model olma özelliği ile gerekli desteği ve ilgiyi gördüğü takdirde eski günlerine geri dönecektir.

Mediline Hospital Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü’ne Bal ligindeki mücadelesinde başarılar diliyorum.