Yunus ÜSTÜNDAĞ yunusustundag@kanal23.com

 …Hafız girdi içeri, uygun bulduğu bir sandalyeye oturdu, önce sağına soluna kim var kim yok diye bir bakınıp kolaçan ettikten sonra, ayakta çay ikram eden gence gözüyle işaret ederek mikrofonu getirmesini istedi.

               Mikrofon getirildi, çalışıp çalışmadığını iki parmağıyla vurarak mikrofonun top başına kontrol etti, çalışıyordu. Önündeki sudan birkaç yudum içip boğazını temizledikten sonra, güzel bir Besmele çekerek başladı okumaya Rahman suresini.

               Biraz zaman geçtikten sonra taziye evinin arka koltuklarında oturan biri sureleri karıştırdığını, başka bir sureye geçtiğini hatırlattı, (bu ikazı yapabildiğine göre demek ki kendisi de hafızdı) sureyi yanlış okuyup başka bir sureye geçen hafız belli ki bu ikazdan hiçte hoşlanmamıştı, o haleti ruhiye içerisinde doğru ayeti anımsayıp devam etmek yerine bence de doğru olanı yaptı ve;

             -Sadakallahulaziiiiiiiiiiiiiiiim, El-Faaaaaatiha, diyerek bitirdi kıraatini, kendisine ikram edilen çayı da içmeden, belki yanlış okuduğu için kendisine ve belki de cemaat huzurunda yanlış okuduğunu yüksek sesle söyleyen diğer hafıza kızarak, cenaze sahibine başsağlığı dileklerini ileterek çıkıp gitti.

**

‘’Ne demeli şimdi bir çiğdemin toprağı yırtışını seyredişe,

Göğe mi dokunmalı, yoksa ucuna mı körpe filizin…’’

Bence göğe dokunmalı, şöyle ki;

            Efendim bildiğiniz gibi geçen yazımızda Belediye Meclis Üyeleri kimler olmalı, ya da olmamalı konusunu işleyeceğimizi söylemiştim. Kimseyi kırıp dökmek, sui zanda bulunmaktan Allah’ a sığınan biri olarak ve doğup büyüdüğü bu şehrin idare-i maslahatının en mükemmel işleyişte olmasını isteyen bir kardeşiniz olarak, kalbi ve hasbi ifadelerle yazıyorum buna emin olun.

            Şehirlerin kalkınmasını, gelişimini sağlayan ve bu anlamda lokomotif görevi üstlenen kurumlardır belediyeler, (Buna örnek derseniz, Eskişehir, Konya, Gaziantep, Ankara, İstanbul, Antalya, Denizli… belediyelerini gösterebiliriz.)  Hal böyle olunca şehrin belediye başkanı ve belediye meclisi mensuplarına da büyük görevler düşmektedir. Ve hatta şehre seçilecek belediye başkanı kadar mecliste görev alacak meclis üyeleri de bir o kadar önem arz etmektedir.

            Elazığ’ın daha ileriye gitmesi yapılacak çalışmaların titizlik ve hassasiyetle yapılarak, yukarıda zikrettiğimiz iller seviyesine ulaşabilmesi için belediye başkan adaylarına belediye meclisinin oluşturulmasında büyük görev düşmektedir. Şimdi tek tek, isim isim elbette bir izahatta bulunmayacağım, dedikodu mahiyetindeki söylentileri asla bir argüman olarak kullanmayacağım ve  kaldı ki, başta da ifade ettiğim gibi Su-i Zan’ dan Allah’ a sığınırım ve yine kaldı ki varsayalım isim beyan ederek, yukarıdaki hikayede arka koltukta oturan hafız gibi yüksek sesle söyledik hataları eksikleri, sonra… Sonrası gerek yok yani.

               Şimdi yerel seçimler yaklaşıyor, kızmamalı, hırs yapmamalı.

 …Ve bence Rahman suresinden şaşırarak başka bir sureye geçen hafız gibi yapmalı, durup duraksayarak cemaati bekletmek yerine ‘’ Sadakallahulaziiiiiiiiim El-Fatiha ‘’ deyip bitirmeli, ama kızmamalı…

Kalın sağlıcakla, selam ve muhabbetle…