Muzaffer Ertürk, 1962 yılında doğmuştur. Babasının memur olması ve görevi nedeni ile bulunduğu Kemaliye’nin Akçalı Köyü’nde doğan Muzaffer Ertürk aslen Elazığlıdır. Türk Halk Müziği'ne olan ilgisiyle sanat kariyerine yön vermiştir. Ankara Radyosu tarafından düzenlenen sanatçı sınavını 1986 yılında kazanarak ses sanatçısı ünvanını almıştır. Bu dönemden itibaren Türk Halk Müziği camiasında adını duyurmaya başlamıştır.

Sanatçılığının yanı sıra televizyon dünyasında da başarıyla adını duyuran Muzaffer Ertürk, 2003 yılında TRT ekranlarında "Bergüzar" programını sunarak izleyicilerle buluşmuş, ardından "Dem bu Dem" isimli programı ile de beğeni kazanmıştır. Bu programlarla TRT Kurumu'na 7 ödül kazandırmıştır.

Elazığ’ın mahalli musikisi alanında ün yapmış Enver Demirbağ ile uzun yıllar çalışma fırsatı buldu, Elazığ musikisinin makam temeline dayalı, mazisi Artukoğullarına kadar uzanan müzik anlayışını analiz etme fırsatı buldu ve bu alanda kendisini geliştirdi.

Günümüzde de Ankara Radyosu'nda Türk Halk Müziği Sanatçısı olarak görevine devam eden Muzaffer Ertürk, uzun yıllardır sanat hayatındaki başarıları ve katkılarıyla Türk Halk Müziği'nin sevilen isimlerinden biri olarak anılmaya devam ediyor.