• Dolar
  7.8187
 • Euro
  9.3602
 • G. Altın
  449.54
 • T. Altın
  3057.4

Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut Kanal23 ekranlarında yayınlanan Gece Görüşü Objektif programında Mehmet Ali Baysal’ın konuğu oldu.

Gece Görüşü Objektif programının konuğu olan Milletvekili Metin Bulut, deprem sonrası yapımı devam eden başta köy evleri olmak üzere Elazığ’ın 6. Bölge teşviklerinden yararlanmaya devam edip etmeyeceği ve Giresun’un Develi ilçe esnafına verilen 50 bin TL’lik hibe desteğine kadar Elazığ kamuoyunun merak ettiği tüm sorulara cevap verdi.

Program moderatörü Baysal’ın geçtiğimiz günlerde #sahipsizelazığ hashtag çalışmasının Türkiye gündemine girmesi sorusuna cevap veren Milletvekili Bulut, haksız bir gerekçe üzerine özellikle spekülatif bir hareketle Türkiye gündemine getirilmesi bir Elazığlı olarak beni üzdü dedi.

 

 “ELAZIĞ’IN SAHİBİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN”

Keşke Elazığ başka bir gündemle trend topic olsaydı bizde bunun hazzını yaşasaydık, keşke haklı gerekçelerle olsaydı yine onun arkasında durabilseydik ama haksız bir gerekçe üzerine özellikle spekülatif bir hareketle Türkiye gündemine getirilmesi birtakım sosyal medyadaki kötü kullanıcıların, bir organizasyonda tespit ettik özellikle bunlar tarafından yapılması tetiklenmesi Elazığ’ın bu imajıyla Türkiye gündemine taşınması bir siyasetçi olarak değil bir Elazığlı olarak beni üzdü.

Elazığlı kendini sahipsiz hissetmiyor. O gün biz kendi özel telefonlarımıza binlerce destek mesajı aldık bunun bir organizasyon olduğunu Elazığ’da yaşayan vatandaşlarımızın çoğu biliyor. Bir ideolojik hareketin tetiklenmesi ile bunun gündem oluşturulduğunu Elazığlıların hepsi biliyor. Üzgünüz ama çok takmıyoruz çünkü haklı bir hareket değildi. Alt yapısı olan bir hareket değildi. Elazığ’ın sahibi Elazığlı, Elaızğ’ın sahibi hepimiziz, Elazığ’ın sahibi kimse kusura bakmasın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde hiçbir cumhurbaşkanı Elazığ’a bu kadar sık gelmemiştir.

 

 

6. BÖLGE TEŞVİKLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

Baysal’ın 6. Bölge teşvik yardımlarını ve dört milletvekilinin ortak açıklamasını hatırlatması üzerine, Milletvekili Bulut, “Teknik bir konu olduğu için izahta biraz zorlandık. O haberlerin nereden çıktığını bilmiş değiliz. Elazığ’ın altıncı bölgeden dördünce bölgeye indirildi bundan sonra 4. Bölgenin teşviklerinden yararlanacağı şeklinde spekülatif bir hareket yani ortada fol yol yok yumurta yok, başka bir şey yok.

2020 yılında 6. Bölge teşvikleri bitecek ancak bitecek olması devam etmeyeceği anlamına gelmiyor. Bütün teşvikler belirli bir süre kapsamında belirlenir ve bittiğinde tekrar uzatılır.

2020 yılının sonunda 6. Bölge teşvikleri biterse bile teşvik belgesini alan herkes teşvik uzatılmasa bile 10 yıl 6. Bölge desteklerinden yararlanmaya devam edecek. 2020 yılının sonunda 6. Bölge teşvikleri uzatılabilir bununla ilgili girişimlerimiz ve görüşmelerimiz var ilgili bakanlıklar ile bu konuyu görüştük uzatılması kuvvetle muhtemel.

 

 

GİRESUN ELEŞTİRİLERİNE VE TEPKİLERİNE CEVAP VERDİ

Milletvekili Metin Bulut Elazığlı vatandaşların Giresun’un Dereli ilçesinde yaşanan sel felaketi üzerine 50 bin TL hibe konusuna da açıklama getirerek, bu noktada yine sosyal medyanın yanlış yönlendirmesi sonucu böyle bir anlam çıktı ortaya. Oradaki olayla tabi Elazığ’daki olay aynı değil yani Giresun’da bir felaket var sel geliyor adamın dükkanını komple alıyor ve götürüyor yani dükkan eşyası ile birlikte yok oluyor. Cumhurbaşkanımız oraya gittiğinde şu ifadeyi kullandı dedi ki dükkanı selin önüne kapılın giden vatandaşlarımızın 50 bin TL’ye kadar olan kısmını ben karşılayacağım bunun maile buydu. Bu 10 bin TL’de olabilir bir berber dükkanında 10 Bin TL’lik zarar olur, bir kuyumcu dükkanında 2 milyonluk bir hasar oluşabilir. 2 milyonluk zararda oluşsa ben sana bin 50 bin TL can suyu vereceğim dedi. Orada toplam 97 dükkan zarar verdi bunun kat ve kat fazlası Elazığ’a verildi.

 

VATANDAŞLAR İSTERSE KÖY EVLERİ 2 KATLI OLABİLİR

Vatandaşların köylerde 2 katlı ev talebi var ise vatandaşlarımıza 2 katlı evi yaparız. Ancak vatandaşların bir kısmı 1 katlı bir kısmı 2 katlı istiyor ise bu şekilde olmaz bu konu hakkında genel bir karar alabilirsek 2 katlı ev yapabiliriz. Malasef temeli atılan evler ile ilgili yapabileceğimiz bir şey yok ancak ihalesi yapılmış ve temeli atılmamış ise yine 2 katlı ev yapabiliriz. Bu 2 katlı evlerin projeleri hazır, çok amaçlı evler yapıyoruz vatandaş isterse alt katını ahıl olarak kullanabilir. Yapılan 2 katlı ev projesine göre her kat 90 metrekare olmak üzere 180 metrekare ev yapabiliriz. TOKİ Başkanlığından gerekli talimatı aldık. AFAD Başkanlığı bu konuda vatandaşların talebini toplayacak ve sonuçlara göre evler yapılacak.