Türk Eğitim-Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda gecikme yaşanmaması, 2022 bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla birlikte meslek kanununun TBMM gündemine getirilerek ivedilikle yasalaşması ve eğitim çalışanlarının ekonomik kayıpların telafisi için tüm illerde eş zamanlı olarak eylem yaptı.

Türk Eğitim Sen Elazığ Şubesi üyeleri de Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası önünde toplanarak, tepkilerini dile getirdi. Eyleme, Kamu Sen de destek verdi.

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Fatih Murat Taşkın, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yasalaşmasını istediklerini ifade etti.

Taşkın: “Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Bundan dolayı bu konuda daha fazla gecikme yaşatılmamalı ve 2022 bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla birlikte meslek kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmeli ve derhal yasalaşmalıdır” dedi.

Taşkın, 3600 ek gösterge, yarı yıl tatilinde ilave 40 bin ek atama müjdesi, ek ders ücretleri hususunda da açıklamalarda bulundu.

Mevcut ek ders ve saat ücretleri eğitim hizmetlerinin onuruna yakışır düzeyde değildir. Ek ders ücretleri 100% arttırılarak öğretmenlerin rahat bir nefes alması sağlanmalıdır. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ve Şube Müdürlerinin seçilmesi, yer değiştirmesi ve atanma usulleri ve illerdeki görev süreleri kanunla düzenlenmelidir” ifadelerini kullandı.

 

 

“3600 EK GÖSTERGE KONUSU MUTLAKA MESLEK KANUNU İLE DÜZENLENMELİDİR”

Taşkın: “Nöbet ücretleri meslek kanununda düzenlenmeli, tutulan her bir nöbetin ücreti en az altı saat olmak üzere verilmelidir. 3600 ek gösterge konusu mutlaka meslek kanunu ile düzenlenmelidir. Dolasıyla alım gücünün giderek düştüğü enflasyon rakamlarının ortada olduğu bu dönemde tüm öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarına ve kamu çalışanlarına son bir yıldaki kayıplarının telafisi için en az bin TL seyyanen zam yapılmalı, %3 refah payı maaşlarına eklenmelidir” dedi.