Elazığ Valisi Yırık Elâzığ’da ki vaka sayılarına ilişkin bilgi verdi.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Kanal23 Genel Yayın Yönetmeni Metin Erol’un sunduğu Kanal23 Ana Haber’e konuk oldu.

‘Koronavirüs Tedbirden Güçlü Değildir’

Vali Erkaya Yırık yaptığı açıklamada; ‘’Koronavirüsün yayılımının engellenmesi ve pandemi sürecinin iyi yönetilebilmesi için tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da bazı tedbirler aldık. Son zamanlarda yapmış olduğumuz denetimlerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu caddeler, sokaklar, AVM’ler ve yolcu duraklarında maske ve mesafe kuralının son derece önemli olduğunu tespit ettik.’’

 

 

‘Sigara İçme Kısıtlaması’

Elazığ’da alınan açık alanlarda sigara içme kısıtlamasına ilişkin açıklama yapan Vali Yırık; ‘’18 Ekim İl Hıfzıssıhha Kurulu kararımıza göre; Gazi Caddesi, Vali Fahribey Caddesi ve Hürriyet Caddesinde sigara içilmesi noktasında kısıtlamalar getirmiştik. Ülkemizde ki koronavirüsün yayılımının çoğalması ile birlikte İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde sokak ve caddelerde sigara içme noktasında kısıtlama getirdi. Bu karardan hareketle bizde İl Umumi Hıfzıssıhha kurulunu toplayarak, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Ahmet Aytar Meydanı ve Kültür Park’ta sigara içme kısıtlaması getirmiş olduk.’’ Dedi.

 

Vaka Sayısı Aşırı Değil Ancak!

Elâzığ’da ki vaka sayılarına ilişkin bilgi veren Vali Yırık; ''Öncelikle vatandaşlarımıza maske konusunda göstermiş oldukları riayet dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Yapmış olduğumuz denetimlerde özellikle çay ocakları, bankalar, kargo firmaları gibi vatandaşların yoğun olarak bulundukları alanlarda tedbirlere riayet edilmediğini görüyoruz bu durum vaka sayımızı arttırıyor.

Tüm Türkiye’nin olduğu gibi İlimiz de pandemiden etkileniyor. İlimizin vaka sayısı aşırı değil ancak durumu iyi de değil, stabil bir şekilde seyir gösteriyor. Bunun azaltılması kurallara riayet ile mümkün.’’ dedi.